Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu
Podatnik po zakończeniu umowy leasingu samochodu osobowego wykupił go za kwotę 160.000 zł. Samochód nie został wprowadzony do firmowego majątku, lecz przeznaczony do sprzedaży. Wykup i sprzedaż samochodu nastąpiły w tym samym miesiącu (wrześniu 2023 r.). Jak należy rozliczyć te zdarzenia w podatkowej księdze?
W tym przypadku przychód ze sprzedaży stanowi przychód z prowadzonej działalności, podlegający wykazaniu w kolumnie 8 podatkowej księgi. Natomiast koszt związany z jego wykupem powinien zostać ujęty w księdze w kolumnie 13 jako pozostały koszt.
Przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane m.in. z działalnością gospodarczą, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, stanowią przychody z działalności gospodarczej. Przychód z działalności powstaje nawet, jeśli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 19 updof w związku z art. 10 ust. 2 pkt 4 updof. Rozwiązania te mają zastosowanie do składników nabytych po 31 grudnia 2021 r., niezależnie od daty zawarcia umowy leasingu. Tak wynika z art. 51 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.).
Odnosząc się do sytuacji podatnika, należy zatem stwierdzić, że skoro we wrześniu 2023 r. odpłatnie zbył samochód osobowy wykupiony w tym samym miesiącu z leasingu, to przychód uzyskany z tej transakcji stanowi u niego przychód z działalności gospodarczej. Przychód powinien ująć w podatkowej księdze w kolumnie 8 "pozostałe przychody". Jednocześnie, chociaż po wykupie z leasingu nie wprowadził samochodu do firmowego majątku, to na podstawie faktury zakupu może koszty jego wykupu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poniesiony wydatek spełnia ogólne przesłanki określone w art. 22 ust. 1 updof, bowiem został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej, a art. 23 updof nie przewiduje wykluczenia tego wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Koszt wykupu samochodu powinien być wpisany w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|