Data podpisania sprawozdania finansowego
Od 2017 r. prowadzimy księgi rachunkowe. Obecnie sporządzamy po raz pierwszy sprawozdanie finansowe. Kto podpisuje takie sprawozdanie i z jaką datą?
Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Tak stanowi art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Podpisy składa się na wszystkich elementach rocznego sprawozdania finansowego. Podpis, zawierający imię, nazwisko i piastowaną w jednostce funkcję (osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych lub kierownik jednostki) składa się na ostatniej stronie każdego elementu wchodzącego w skład sprawozdania. Nie ma potrzeby podpisywania wszystkich stron.
Ważne jest, aby obok podpisu składanego pod sprawozdaniem umieścić datę jego złożenia. W ustawie o rachunkowości nie sprecyzowano dokładnie, w jakim dniu należy podpisać roczne sprawozdanie finansowe. Czas na zakończenie prac związanych ze sporządzeniem sprawozdania finansowego za dany rok, zwieńczonych jego podpisaniem, określono na 3 miesiące od końca tego roku. Wynika to z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Stąd w przypadku jednostki, której rok obrotowy jest równy kalendarzowemu, na dzień 31 grudnia 2017 r. należy zamknąć księgi rachunkowe i do końca marca 2018 r. na ich podstawie sporządzić sprawozdanie finansowe za 2017 r. Przy czym sporządzenie tego sprawozdania może nastąpić wcześniej, np. w styczniu czy w lutym 2018 r. Ustawa wskazuje jedynie ostateczny termin wykonania tego obowiązku. Sprawozdanie finansowe należy traktować jako całość i dlatego powinno być ono (tj. wszystkie jego elementy) podpisane tego samego dnia.
Po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka może otrzymać informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności nie jest uzasadnione. Wtedy, zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy, powinna odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach roku, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. Powinna też powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Taka zmiana sprawozdania finansowego po jego sporządzeniu może być spowodowana wykryciem przez jednostkę istotnych błędów. Może również wynikać z zaleceń biegłego rewidenta. W takich sytuacjach na nowo sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zostać oznaczone datą, pod jaką rzeczywiście zostało ponownie przygotowane. Może ona wówczas przypadać po terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, a więc w odniesieniu do sprawozdania finansowego za 2017 r. - po 31 marca 2018 r. W takim przypadku należy pamiętać, że nawet gdyby zmieniany (sporządzany na nowo) był jeden element rocznego sprawozdania finansowego, np. bilans, to należy na nowo sporządzić i podpisać pod tą samą nową datą wszystkie elementy sprawozdania (przykład).
Przykład Jednostka sporządziła sprawozdanie finansowe za 2017 r., którego wszystkie elementy pod datą 12 lutego 2018 r. podpisał kierownik jednostki i osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (główna księgowa). Załóżmy jednak, że w maju 2018 r., przed zatwierdzeniem tego sprawozdania, ujawniono istotny błąd dotyczący bilansu za 2017 r. Na skutek tego wstępnie zamknięte księgi rachunkowe za 2017 r. zostały ponownie otwarte i wprowadzono do nich zapisy korygujące. Następnie ponownie sporządzono sprawozdanie finansowe za 2017 r. i kierownik jednostki oraz główna księgowa podpisali na nowo wszystkie jego elementy pod datą 8 maja 2018 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|