Rozliczenie zawinionego niedoboru środka trwałego
W wyniku inwentaryzacji rocznej stwierdzono niedobór środka trwałego w 100% umorzonego (kamera). Osoba odpowiedzialna materialnie przyznała się do zgubienia sprzętu. Niedobór uznano za zawiniony z winy pracownika. W krótkim czasie pracownik odkupił zaginiony sprzęt (tej samej marki i o takich samych parametrach) i złożył oświadczenie, że zapłacił za sprzęt 800 zł. Jak rozliczyć niedobór? Czy zwrócony sprzęt uznać jako rozliczenie? Jakich księgowań dokonać, w sytuacji gdy znamy cenę zakupu zgubionego i odkupionego składnika?
Z niedoborem zawinionym mamy do czynienia, gdy jest on następstwem działania lub zaniedbania obowiązków osoby odpowiedzialnej materialnie za powierzone jej mienie. Jeżeli niedobór stanowi przedmiot roszczenia wobec osoby materialnie odpowiedzialnej, to jego wartość ewidencjonuje się na koncie 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Kwota roszczenia wobec osoby odpowiedzialnej określana jest przez kierownika jednostki. Jeśli obciążenie pracownika następuje w kwocie wyższej niż wartość bilansowa aktywu, to kwotę dodatkowego roszczenia odnosi się do pozostałych przychodów operacyjnych (konto 76-0).
Jak wynika z pytania, pracownik złożył oświadczenie, iż dany składnik nabył za kwotę 800 zł. Zdaniem redakcji wartość tę można przyjąć za jego wartość początkową.
Należy przypomnieć, iż wartość początkową środka trwałego w przypadku jego odpłatnego nabycia stanowi cena nabycia. Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu:
a) bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,
b) powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu,
c) obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Ponadto przepis ten stanowi, iż w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu, czyli według ceny rynkowej.
W sytuacji gdy na koncie 23-4 pozostanie nierozliczone saldo, a pracodawca uzna, że roszczenie z tytułu niedoboru zostało zaspokojone, to należy je przeksięgować na konto pozostałych przychodów operacyjnych odpowiednio po stronie Wn lub Ma.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|