Odsetki od lokaty otrzymane w roku następnym
Przedsiębiorstwo założyło lokatę terminową na okres od sierpnia 2017 r. do stycznia 2018 r. Ulokowane środki pieniężne wraz z odsetkami zostaną przelane na rachunek bankowy jednostki 1 lutego 2018 r. Jak należy wycenić tę lokatę na dzień bilansowy oraz jakich zapisów trzeba dokonać w księgach rachunkowych na dzień likwidacji lokaty?
Na dzień bilansowy należy wycenić środki zgromadzone na lokatach według ich wartości nominalnej, łącznie z odsetkami dopisanymi przez bank lub naliczonymi przez jednostkę we własnym zakresie. Zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W związku z tym w przychodach finansowych 2017 r. jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna ująć odsetki należne za ten rok, mimo że zostaną one wypłacone w 2018 r. Należy pamiętać, że naliczone, ale nieotrzymane odsetki nie stanowią przychodu w ujęciu podatkowym, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.) oraz art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200). Odsetki te, jako nieuwzględniane w rachunku podatkowym, można ująć na koncie analitycznym prowadzonym do konta 75-0 "Przychody finansowe" (w analityce: Nienotyfikowane przez bank odsetki - NKUP) zapisem:
- Wn konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe" (w analityce: Nienotyfikowane przez bank odsetki - NKUP).
W następnym roku w dacie dopisania przez bank odsetek można wystornować należne na dzień bilansowy odsetki, czyli dokonać takiego samego zapisu księgowego, lecz ze znakiem minus. Wówczas dopisane przez bank odsetki na dzień likwidacji lokaty będą w całości przychodem, który należy uwzględnić w rachunku podatkowym.
Jednostka może wybrać inny sposób i nie stornować naliczonych przez siebie odsetek w księgach następnego roku. Wówczas należy dokonać zapisów:
a) kwota dopisanych przez bank odsetek na dzień likwidacji lokaty
- Wn konto 13-5 "Rachunek lokat terminowych",
b) kwota odsetek naliczonych przez jednostkę na dzień bilansowy
- Ma konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe",
c) kwota wynikająca z różnicy pomiędzy odsetkami naliczonymi przez bank a ujętymi przez jednostkę na dzień bilansowy
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe" (w analityce: Odsetki od lokat terminowych).
W bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2017 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości lokatę terminową, o której mowa w pytaniu (zawartą na okres krótszy niż 3 miesiące, licząc od dnia bilansowego) wraz z należnymi na dzień bilansowy odsetkami wykazuje się w aktywach, w pozycji B.III.1 lit. c) "Inne środki pieniężne".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|