Uwzględnienie w zaliczce za grudzień różnic remanentowych
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa nadesłanej 30 stycznia 2017 r. wyjaśniło, że przy obliczaniu zaliczki za grudzień podatnik może, ale nie musi uwzględniać sporządzanego na dzień 31 grudnia remanentu.
Zaliczka za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Taki termin umożliwia podatnikom dokładne obliczenie dochodu z uwzględnieniem stanu początkowego i końcowego spisu z natury. Stosownie bowiem do art. 44 ust. 2 ustawy o pdof, dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2, czyli z uwzględnieniem różnic remanentowych.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach wyjaśniały, że podatnik nie ma prawa przy obliczaniu zaliczki za grudzień uwzględniać różnic remanentowych rocznych, jeśli nie sporządzał comiesięcznych remanentów. Jedną z takich interpretacji uchylił NSA w wyroku z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2958/14, stwierdzając m.in., że 31 grudnia to nie tylko koniec roku podatkowego, ale także ostatni dzień miesiąca grudnia, zatem: "(...) pożądane jest, aby zaliczki na poczet podatku dochodowego za dany rok podatkowy były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistej wysokości dochodu za dany rok podatkowy. Cel ten najpełniej realizuje obliczenie dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych (...). Skoro zatem podatnik (...) ma obowiązek uwzględniać przy obliczaniu zaliczek także przychody i koszty ich uzyskania za miesiąc grudzień, to nie ma racjonalnych przesłanek, aby nie korygował ich o różnice wynikające z remanentu, do sporządzenia którego jest zobowiązany z mocy prawa z uwagi na zakończenie zarówno roku podatkowego, jak i jednocześnie ostatniego miesiąca tego roku. (...)"
Stanowisko to potwierdziło Ministerstwo Finansów w przywołanej odpowiedzi wyjaśniając, że uwzględnienie (lub nie) do obliczenia zaliczki za grudzień różnic remanentowych zależy od woli podatnika i nie powinno być kwestionowane przez organy podatkowe.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|