Obliczenie dochodu (straty) za 2017 r.
Na ostatni dzień roku obrotowego sporządzę spis z natury, który zostanie ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W jaki sposób, po zamknięciu księgi, powinnam ustalić dochód za 2017 r.?
Szczegółowe wytyczne, w jaki sposób oblicza się dochód roczny na podstawie zapisów w księdze podatkowej, zostały określone w pkt 22 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Zgodnie z wytycznymi, na oddzielnej stronie księgi należy:
1) ustalić wartość osiągniętego przychodu w roku podatkowym (kolumna 9),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodów w sposób następujący:
a) do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kolumn 10 i 11, a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec danego roku,
b) kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kolumny 14 oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi podatkowej,
3) wartość osiągniętego przychodu (kolumna 9) pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów uzyskania przychodu; powstała różnica stanowi kwotę dochodu osiągniętego w roku podatkowym (lub straty poniesionej w tym roku).
Wartość przychodów, kosztów oraz dochodu, ustaloną w opisany sposób wykazuje się w zeznaniu rocznym. Zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy o pdof). W tym samym terminie należy również wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z tego zeznania a sumą wpłaconych za dany rok zaliczek na podatek.
Podatnik może wcześniej wywiązać się z obowiązku złożenia zeznania i zapłaty wynikającego z niego podatku. Jeżeli dokona tego do 20 stycznia następnego roku podatkowego, wówczas nie musi już płacić zaliczki na podatek za ostatni miesiąc (lub ostatni kwartał) roku podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 6 ustawy o pdof.
W przypadku gdy podatnik w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego nie złoży zeznania i nie wpłaci podatku, to wtedy musi ustalić zaliczkę na podatek za grudzień (IV kwartał) i wpłacić ją na rachunek właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia następnego roku podatkowego.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|