Zwrot towaru handlowego
W grudniu 2017 r. dokonałam zwrotu towaru handlowego. Od sprzedawcy uzyskałam informację, że faktura korygująca zostanie wystawiona dopiero na koniec grudnia br. i prawdopodobnie otrzymam ją w styczniu 2018 r. Czy zwrot tych towarów należy ująć w księdze w grudniu br., czy w styczniu 2018 r.?
U podatników prowadzących podatkową księgę zakup towarów musi być generalnie wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (z zastrzeżeniem § 30 rozporządzenia, który dotyczy prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe lub na zasadach określonych dla takich biur). Czytelniczka wpisała zatem towar do księgi w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" z chwilą zakupu. Obecnie, w związku ze zwrotem tego towaru, należy dokonać korekty kosztów. Przepisy rozporządzenia jednak nie precyzują, w jaki sposób ją przeprowadzić. Dlatego w tej kwestii należy skorzystać z art. 22 ust. 7c ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że jeśli korekta kosztu uzyskania przychodów (w tym odpisu amortyzacyjnego) nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Korekty dokonuje się więc na bieżąco, jeżeli nie jest ona wynikiem błędu rachunkowego albo innej oczywistej omyłki.
Z pytania wynika, że powodem korekty kosztów był zwrot towaru handlowego. Zwrot ten zostanie udokumentowany fakturą korygującą. Zmniejszenia kosztów Czytelniczka dokona w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma tę fakturę, tj. w styczniu 2018 r., wpisując w kolumnie 10 wartość (bez VAT) wynikającą z faktury na czerwono lub ze znakiem minus. Jeśli w styczniu 2018 r. nie poniosłaby kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów byłaby niższa niż kwota wynikająca z otrzymanej faktury korygującej, wówczas powinna zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów. Powyższe zasady nie budzą wątpliwości.
Rozważenia wymaga jednak kwestia, czy pozostawienie w kosztach podatkowych 2017 r. zwróconego towaru jest zasadne, czy towar ten należało ująć w spisie z natury, pomimo iż nie znajdował się w tym czasie w jednostce. Niestety, żadne przepisy rozporządzenia nie odnoszą się do omawianego przypadku. Wydaje się zatem, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ujęcie takiego towaru w spisie z natury - w takim przypadku Czytelniczka prawidłowo ustali dochód, bowiem zwrócony w 2017 r. towar zostanie z kosztów uzyskania przychodów 2017 r. wyłączony (poprzez różnice remanentowe). Z kolei otrzymaną w styczniu 2018 r. fakturę korygującą należy ująć w styczniu 2018 r. (na bieżąco) w kolumnie 10 ze znakiem minus lub zapisem czerwonym. W 2018 r. wartość towaru poprzez różnice remanentowe "wyzeruje się" w kosztach - będzie to sytuacja prawidłowo odzwierciedlająca stan faktyczny. Jeśli wartość zwróconego towaru jest istotna, podatnik ma możliwość - zawiadamiając urząd skarbowy - sporządzić spis z natury na koniec miesiąca i wcześniej dokonać stosownego uwzględnienia tej korekty poprzez różnice remanentowe.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|