Odbiór robót budowlanych etapami a remanent końcowy
Osoba fizyczna, rozliczająca się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie obiektów budowlanych. Prowadzona obecnie inwestycja zostanie zakończona dopiero w 2018 r. Budowa podzielona jest na etapy. Każdy etap potwierdzany jest przez inwestora protokołem częściowego odbioru robót. Po zakończeniu każdego miesiąca wykonawca wystawia faktury za częściowe wykonanie robót. Czy niezakończoną inwestycję należy uwzględnić w remanencie na koniec 2017 r., czy ze względu na sprzedaż części robót co miesiąc w ogóle ich nie wykazywać, skoro zachowana jest zasada, że wydatkom odpowiadają przychody?
Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ma obowiązek uwzględnić w spisie z natury na koniec roku m.in. produkcję w toku, czyli wykonywane roboty przed ich ukończeniem. Roboty zafakturowane nie są produkcją w toku, zatem ich wartości nie uwzględnia się w spisie z natury.
Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów roczny dochód ustalają z uwzględnieniem różnic remanentowych, co wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Poprzez różnice remanentowe składniki majątku niesprzedane (m.in. wyroby gotowe czy produkcja w toku) zostaną wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Podatnicy ustalający dochód na podstawie księgi podatkowej są obowiązani do sporządzenia oraz wpisania do księgi na koniec każdego roku spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Szczegółowe zasady sporządzenia spisu z natury i jego wyceny regulują przepisy § 27-29 rozporządzenia. Wynika z nich, że produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), tj. niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem (§ 3 pkt 1 lit. e) rozporządzenia). Natomiast wyroby gotowe obejmują wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane (§ 3 pkt 1 lit. d) rozporządzenia). Zatem na koniec roku należy uwzględnić w spisie z natury zarówno roboty w toku, jak i zakończone roboty budowlane, które są niesprzedane.
W spisie z natury na koniec roku ujmuje się zakończone roboty budowlane, które do końca roku nie zostały sprzedane.
Z pytania wynika, że Czytelnik co miesiąc wystawia faktury za częściowo wykonane roboty budowlane, co powoduje, że poniesionym kosztom odpowiadają uzyskane przychody. Jeżeli zatem na koniec 2017 r. nie będzie on posiadał robót w toku ani też wyrobów gotowych (czyli produkcji budowlanej wykonanej, ale niesprzedanej), to nie będzie miał czego ująć w spisie z natury.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|