Obowiązek sporządzenia "zerowego" spisu z natury
Nasza firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Charakter działalności gospodarczej powoduje, iż nigdy nie występują składniki majątkowe, które trzeba by objąć spisem z natury na koniec roku podatkowego. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek sporządzania remanentu na koniec roku podatkowego?
Każdy podatnik rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma obowiązek uwzględniania spisu z natury przy określaniu swoich zobowiązań podatkowych w zakresie podatku dochodowego.
Nie ma przy tym znaczenia, że w przypadku konkretnego podatnika nie występują składniki majątkowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają wykazaniu w remanencie. Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują bowiem możliwości zwolnienia podatnika z obowiązku sporządzenia i wpisania do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spisu z natury (m.in. na koniec roku) w sytuacji, gdy nie posiada on składników majątku, które podlegają wykazaniu w remanencie. W takim przypadku, w celu ustalenia dochodu osiągniętego w roku podatkowym, do podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy wpisać "zerową" wartość remanentu na koniec roku podatkowego.
"Zerowy" spis z natury także wpisuje się do księgi podatkowej.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, jeżeli w firmie Czytelników nie będzie na koniec 2017 r. składników majątku, które należało objąć spisem z natury, to fakt ten powinien zostać odpowiednio udokumentowany. W praktyce można tego dokonać zamieszczając na arkuszu spisowym adnotację o następującej treści: "Spis z natury na dzień 31 grudnia 2017 r. wynosi 0 zł". Taki sam zapis należy wówczas wprowadzić do podatkowej księgi za 2017 r. - na końcu księgi, tj. w ostatniej pozycji.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|