Księgowanie końcówek VAT
W sytuacji gdy księguję fakturę sprzedaży i mam VAT należny, to w deklaracji VAT "obcinam" końcówkę groszy i księguję w zaokrągleniu do pełnych złotych, a różnicę odnoszę do pozostałych przychodów operacyjnych. Czy jeśli przy zaokrągleniu VAT należnego do pełnych złotych w deklaracji trzeba "dołożyć" końcówkę groszy, to powinnam ją zaksięgować na pozostałe koszty operacyjne? Jak należy postępować w przypadku VAT naliczonego?
Różnice groszowe, które występują w związku z zaokrąglaniem w deklaracji VAT zarówno podatku należnego, jak i naliczonego, odnosi się w księgach rachunkowych na konta służące ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych lub pozostałych kosztów operacyjnych.
W ewidencji księgowej rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT prowadzi się najczęściej na kontach szczegółowych wyodrębnionych w ramach konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne". Jednostka może w dokumentacji opisującej przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości określonej w art. 10 ustawy o rachunkowości zapisać, że w ciągu danego okresu rozliczeniowego:
a) VAT naliczony z faktur zakupu ujmowany jest po stronie Wn konta 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
b) VAT należny z faktur sprzedaży księgowany jest po stronie Ma konta 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".
Na koniec danego okresu rozliczeniowego (np. miesiąca), za który jednostka sporządza deklarację VAT, następuje przeksięgowanie VAT naliczonego i należnego dotyczących bieżącego okresu z kont 22-1 i 22-2 na konto 22-3 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT". VAT naliczony księguje się zapisem: Wn konto 22-3 i Ma konto 22-2, natomiast VAT należny ujmuje się: Wn konto 22-1 i Ma konto 22-3. Przeksięgowania tego można dokonać w kwotach figurujących na kontach 22-2 i 22-1 oraz w rejestrach zakupu i sprzedaży VAT, tj. w złotówkach i groszach (tak jak wynika z dowodów źródłowych).
Można także przeksięgowywane kwoty VAT naliczonego i należnego zaokrąglić do pełnych złotych, tak jak wynika z deklaracji VAT (przykład). Podstawę opodatkowania oraz kwotę VAT należnego i naliczonego wykazuje się bowiem w deklaracji VAT w pełnych złotych. Zaokrąglenia tego dokonuje się w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych. Stanowi o tym art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej.
Powstałe różnice z zaokrągleń ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" lub koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Jeśli jednostka przeksięgowuje VAT naliczony i należny na konto 22-3 w kwotach wynikających z dowodów źródłowych (czyli w złotówkach i groszach), to różnice te księguje się w korespondencji z kontem 22-3. Z kolei gdy na konto 22-3 są przeksięgowywane wielkości już zaokrąglone do pełnych złotych, to różnice wynikające z zaokrągleń ustala się na kontach 22-2 i 22-1.
Przykład
Założenia
a) saldo Wn konta 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie" 17.823,42 zł, b) saldo Ma konta 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego" 16.129,77 zł.
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|