W jaki sposób księguje się roczną opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu?
Jednostka posiada od 2017 r. grunt w użytkowaniu wieczystym, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Do końca marca 2018 r. będzie miała obowiązek uiścić z tego tytułu roczną opłatę za 2018 r. W jaki sposób opłatę tę należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych?
Wieczysty użytkownik zobligowany jest przez czas trwania swego prawa uiszczać opłatę roczną. Obowiązek ten wynika z art. 238 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Termin zapłaty oraz wysokości opłaty rocznej uregulowane zostały w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.). Na mocy art. 71 ust. 4 tej ustawy, opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Przy czym opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.
Opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntu są w ewidencji księgowej odnoszone w ciężar kosztów działalności operacyjnej. W sytuacji gdy prawo użytkowania wieczystego gruntu zostało ustanowione po 1 maja 2004 r., czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Otrzymaną z tego tytułu fakturę wieczysty użytkownik może wprowadzić do ksiąg rachunkowych zapisami:
a) wartość brutto faktury
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Gmina),
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) zarachowanie opłaty do kosztów działalności operacyjnej
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub/i konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Gdy w ocenie jednostki wartość rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu nie jest istotna, można ją zarachować w koszty jednorazowo.
Trzeba zaznaczyć, że skoro opłata roczna z tytułu wieczystego użytkowania gruntu dotyczy całego roku, to może być rozliczana w czasie za pośrednictwem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W takiej sytuacji wartość opłaty - po jej uprzednim zaksięgowaniu na koncie kosztowym w zespole 4 - należy ująć na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów", skąd podlega rozliczeniu do właściwego miesiąca (przykład). Gdy jednostka ujmuje koszty rozliczane w czasie bezpośrednio na koncie 64-0 bez uprzedniej ich ewidencji w zespole 4, to przyporządkowując opłatę do danego miesiąca, ujmuje ją na koncie 40 (oraz przy pełnym rachunku kosztów także w zespole 5). Wybrany sposób rozliczeń powinien wynikać z zasad (polityki) rachunkowości jednostki.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|