Jak księgować PCC od umowy kupna-sprzedaży?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) zakupuje od osoby fizycznej rzeczy używane o wartości powyżej 1.000 zł na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Czy kupujący musi w tym wypadku opłacić PCC? Jeżeli tak, to jak zaksięgować ten podatek?
Umowa kupna-sprzedaży rzeczy ruchomej od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). To, że kupujący jest podatnikiem VAT czynnym, nie ma znaczenia dla opodatkowania PCC takiej umowy. W księgach rachunkowych PCC odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej na konta zespołu 4 lub/i 5.
Umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z wyłączeniem sprzedaży m.in. rzeczy ruchomych, jeżeli ich wartość rynkowa nie przekracza 1.000 zł. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 9 pkt 6 i art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy). Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W związku z powyższym jednostka powinna, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację PCC-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dniem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień nabycia rzeczy.
Stawki PCC dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl, w dziale Inne podatki i opłaty.
Ewidencja PCC w księgach rachunkowych może przebiegać zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub/i konto 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym).
Jeśli zapłata podatku nastąpiła gotówką lub przelewem bankowym, to zapis będzie następujący:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub/i konto 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 10 "Kasa" lub konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Z kolei gdy podatek został zapłacony przez pracownika z otrzymanej zaliczki na wydatki służbowe, to wartość podatku można ująć zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub/i konto 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 23-4 "Rozrachunki z pracownikami".
Jeżeli nabyte od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej rzeczy zostaną przez jednostkę zakwalifikowane do środków trwałych, to PCC zwiększy ich wartość początkową. W tej sytuacji podatek ten można zaksięgować zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym), konto 10 "Kasa", konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 23-4 "Rozrachunki z pracownikami".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|