Ewidencja nadpłaty podatku od nieruchomości
Jesteśmy spółką z o.o. W sierpniu 2017 r. otrzymaliśmy decyzję o nadpłacie podatku od nieruchomości. Nadpłata wynika z korekt deklaracji za lata 2015-2016. Część nadpłaty urząd miasta zaliczył na poczet bieżących zobowiązań podatkowych, a część zwrócił na nasze konto bankowe. Jak zdarzenia te ująć w księgach rachunkowych?
Spółki z o.o., jako osoby prawne, są zobowiązane składać organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, w terminie do 31 stycznia (a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku). W sytuacji gdy podatek od nieruchomości został wykazany w nieprawidłowej wysokości, konieczne jest odpowiednie skorygowanie takiej deklaracji.
W księgach rachunkowych nadpłatę podatku od nieruchomości ujmuje się na podstawie deklaracji korygującej za lata ubiegłe. Jeśli kwota korekty (nadpłaty) nie jest istotna, to może - w zależności od tego, jakie zasady jednostka przyjęła do ewidencjonowania korekt nieistotnych kosztów dotyczących lat ubiegłych - zostać zaksięgowana zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" lub konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty).
Natomiast w sytuacji korekty (nadpłaty) istotnej - na podstawie art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości - wykazuje się ją jako zysk (stratę) z lat ubiegłych. Odbywa się to zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne",
- Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Zysk/strata z lat ubiegłych).
Zaliczenie całości lub części nadpłaty podatku od nieruchomości na poczet zobowiązań z tego samego tytułu nie wymaga żadnych zapisów księgowych. Jeżeli jednak nadpłata tego podatku zaliczana jest na poczet zobowiązań podatkowych z innego tytułu, zdarzenie to ewidencjonowane jest na kontach analitycznych prowadzonych w ramach konta 22 "Rozrachunki publicznoprawne".
Natomiast kwotę nadpłaty zwróconą na konto bankowe jednostka powinna zaksięgować na podstawie wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|