Inwentaryzacja rozrachunków publicznoprawnych
W jaki sposób na koniec roku należy przeprowadzić inwentaryzację rozrachunków publicznoprawnych? Czy można ją przeprowadzić w drodze uzgodnienia sald?
Generalnie przepisy ustawy o rachunkowości stanowią, iż na ostatni dzień każdego roku obrotowego rozrachunki publicznoprawne należy objąć inwentaryzacją. Inwentaryzację należności i zobowiązań z tytułów publicznoprawnych, a więc takich, do których stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa - np. z tytułu podatków, dotacji, ceł, składek wobec ZUS, opłat na PFRON - przeprowadza się, stosownie do przepisów art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników (weryfikacja sald).
Urzędy skarbowe, ZUS oraz inne instytucje nie potwierdzają stanu rozrachunków z poszczególnymi jednostkami. Jednostki prowadzące księgi rachunkowe powinny przeprowadzić inwentaryzację stanu rozrachunków publicznoprawnych we własnym zakresie - w drodze ich weryfikacji, a nie w drodze uzgodnienia sald. |
Weryfikacja rozrachunków publicznoprawnych polega na sprawdzeniu realności każdego salda, przez jego porównanie ze stanem faktycznym oraz z odpowiednimi dokumentami, tj. przykładowo z deklaracjami podatkowymi (PIT, CIT, VAT itp.), celnymi, składanymi do ZUS (DRA).
Weryfikacji podlegają wszystkie tytuły rozrachunków publicznoprawnych, do których ewidencji służy konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne". Warto przy okazji przypomnieć, iż w ewidencji analitycznej prowadzonej do tego konta każdy tytuł rozrachunków publicznoprawnych powinien być ujęty odrębnie. Umożliwia to ustalenie przebiegu rozliczeń i zapewnia sprawne przeprowadzenie weryfikacji salda rozrachunków w trakcie roku obrotowego i na dzień bilansowy. Fakt przeprowadzenia weryfikacji sald powinien zostać potwierdzony odpowiednią adnotacją na właściwych kontach, a także protokołem, z którego wynikałoby, jakie salda poddano weryfikacji.
Przypominamy, że ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (por. art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|