Weryfikacja w księgach rachunkowych wartości niematerialnych i prawnych
Posiadamy w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prawo do znaku towarowego oraz licencje na użytkowanie programu komputerowego. W jaki sposób wartości te podlegają inwentaryzacji? Czy ich inwentaryzację trzeba przeprowadzać na koniec każdego roku obrotowego, tzn. na dzień 31 grudnia? Czy można ją przeprowadzić w terminie do 15 stycznia?
Obowiązek inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych wynika z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi bowiem, iż aktywa inne niż wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy, a więc również wartości niematerialne i prawne, inwentaryzuje się drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. Co ważne, powyższą inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego. |
Przepisy ustawy o rachunkowości dopuszczają co prawda możliwość rozpoczęcia inwentaryzacji nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończenia do 15. dnia następnego roku, jednak dotyczy to wyłącznie niektórych składników inwentaryzowanych w formie spisu z natury lub potwierdzeń sald (por. art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Nie stosuje się jej do aktywów i pasywów inwentaryzowanych drogą weryfikacji, które muszą być zinwentaryzowane na dzień bilansowy. Tym samym inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych (która odbywa się poprzez weryfikację) należy przeprowadzić na ostatni dzień roku obrotowego. W jednostkach, w których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, będzie to dzień 31 grudnia.
Weryfikacja przeprowadzana jest najczęściej przez pracowników księgowości i polega m.in. na wykonaniu następujących czynności:
- sprawdzeniu czy dane tytuły wartości niematerialnych i prawnych istnieją i wykorzystywane są w prowadzonej działalności,
- analizie zapisów dotyczących zakupu bądź likwidacji pod kątem ich kompletności, prawidłowości zakwalifikowania i ich porównaniu z właściwymi dokumentami stanowiącymi podstawę dokonanych zapisów,
- sprawdzeniu prawidłowości i terminowości dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
- ocenie czy składnik aktywów będzie wykorzystywany przez jednostkę w roku następnym lub czy ma miejsce trwała utrata wartości.
Przeprowadzenie inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych drogą weryfikacji wymaga sporządzenia protokołu, który będzie stanowił potwierdzenie przeprowadzenia inwentaryzacji oraz informacje o rezultatach.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|