Możliwość stosowania stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów - opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 28 lipca 2016 r. pod poz. 55 (dalej zwane stanowiskiem w sprawie inwentaryzacji zapasów) - nawiązuje do zapisów art. 26 i 27 ustawy o rachunkowości, wyjaśniając problemy merytoryczne i organizacyjne powstające przy przeprowadzaniu inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów rzeczowego majątku obrotowego. Zawiera ono szczegółowe wytyczne dotyczące procesu przygotowania, przebiegu i rozliczenia inwentaryzacji ww. zapasów. Stanowisko to obowiązuje jednostki, które potwierdziły przyjęcie Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR), jako ich zasad (polityki) rachunkowości.
Przypomnijmy, iż - zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości - w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować KSR. Przez KSR rozumie się przy tym wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości standardy i stanowiska. Wynika to z pkt 2.18 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7). Jednocześnie, jednostka, która ujawni w sprawozdaniu finansowym stosowanie KSR, jako jej zasad (polityki) rachunkowości, zobowiązuje się stosować wszystkie dotyczące jej standardy (i stanowiska), w sprawach nieuregulowanych ustawą. Oznacza to, że nie jest właściwe powoływanie się na stosowanie KSR i jednocześnie wybiórcze stosowanie niektórych standardów (i stanowisk) lub ich części i niestosowanie innych (por. pkt 3.2.2 KSR nr 7). Decyzja kierownika jednostki o stosowaniu tylko wybranych KSR spośród tych, które jej dotyczą, albo przyjęcie tylko niektórych ich postanowień, jest równoważna decyzji o nieprzyjęciu do stosowania KSR. Nie ma potrzeby ujawnienia w sprawozdaniu finansowym faktu nieprzyjęcia KSR do zasad (polityki) rachunkowości, stosowanych przez jednostkę. W takiej sytuacji, w każdym przypadku wystąpienia w działalności jednostki transakcji, zdarzenia lub warunku będących sprawami, których przepisy o rachunkowości nie regulują, jednostka jest zobowiązana do szczegółowego opracowania i uzasadnienia przyjętych zasad (polityki) rachunkowości w tych sprawach i ujawnienia tych spraw i zasad w sprawozdaniu finansowym (por. pkt 3.2.4 KSR nr 7).
Krajowe Standardy Rachunkowości i stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Zwracamy uwagę, iż jednostki, które w swoich zasadach (polityce) rachunkowości mają zapis o stosowaniu KSR, nie muszą wprowadzać wskazówek zawartych w stanowisku w sprawie inwentaryzacji zapasów do swoich instrukcji inwentaryzacyjnych. Zmiany instrukcji inwentaryzacyjnych w związku z wydaniem tego stanowiska powinny dokonać jedynie jednostki, które nie zdecydowały się na stosowanie KSR, a chcą skorzystać ze wskazówek zawartych w stanowisku. Uwzględnienie w instrukcji inwentaryzacyjnej opublikowanych wskazówek będzie z pewnością sprzyjać prawidłowej i sprawnej inwentaryzacji zapasów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|