Czy towary zawsze należy inwentaryzować w formie spisu z natury?
Posiadamy chłodniczy magazyn wysokiego składowania o wysokości 35 m (12 pięter), w którym przechowywane są w niskiej temperaturze produkty spożywcze na paletach. Jest to w pełni automatyczny magazyn samoobsługowy, bez udziału pracowników magazynowych. Jednak przeprowadzenie spisu z natury każdej partii towarów, przy tak ogromnej ilości szybko rotującego towaru, jest fizycznie niemożliwe. Jak wobec powyższego dokonać inwentaryzacji rocznej zapasów?
Ustawa o rachunkowości nie nakłada bezwzględnego obowiązku inwentaryzacji zapasów w formie spisu z natury. Przewiduje ona trzy formy przeprowadzenia inwentaryzacji, tj. spis z natury, potwierdzenie sald oraz porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami połączone z weryfikacją wartości tych składników.
Co do zasady, rzeczowe składniki aktywów obrotowych (czyli zapasy, m.in. towarów) podlegają inwentaryzacji w formie spisu z natury. Powinien on być przeprowadzony na ostatni dzień każdego roku obrotowego, z tym m.in. zastrzeżeniem, że w przypadku towarów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową, spis może być przeprowadzony raz w ciągu 2 lat (zob. art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Wymóg przeprowadzenia inwentaryzacji zapasów w formie spisu z natury nie jest bezwzględnie wymagany w każdej sytuacji. W art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, normującym zagadnienie inwentaryzacji w formie weryfikacji sald, przewidziano bowiem tę właśnie formę inwentury m.in. dla zapasów, jeżeli przeprowadzenie ich spisu z natury z przyczyn uzasadnionych nie było możliwe.
W sytuacji opisanej w pytaniu techniczno-organizacyjne uwarunkowania (specyfika magazynu - chłodni, wysokość składowania, automatyzacja, wysoka rotacja zapasów przy wielości asortymentu) sprawiają, że przeprowadzenie typowego spisu z natury nie jest praktycznie wykonalne. Kierownik jednostki powinien zatem podjąć decyzję o zinwentaryzowaniu określonej grupy zapasów inną metodą, np. w drodze porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami połączoną z weryfikacją wartości tych składników. Inwentaryzacja taka powinna polegać przede wszystkim na porównaniu danych ewidencji syntetycznej z odpowiednimi danymi systemu magazynowego, sprawdzeniu kompletności ujęcia dostaw i rozchodów oraz na przeglądzie analityk pod kątem wykrycia odchyleń mogących wskazywać na nieprawidłowości (np. ujemne stany, stany nierotujące, czy zbyt wysokie). Decyzja w tej sprawie wymaga pisemnego uzasadnienia w zarządzeniu o inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury. |
Pamiętać jednak należy, że opisane wcześniej odstępstwo od zasady inwentaryzowania zapasów drogą spisu z natury może być stosowane w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych specyfiką składowania bądź fizykochemicznymi właściwościami samej substancji będącej w zapasie. Należy również pamiętać, iż z chwilą, gdy ulegną zmianie warunki składowania lub dostęp do danego asortymentu zapasów na to pozwoli powinien być przeprowadzony spis z natury.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|