Aport jako odpłatna dostawa towarów w świetle ustawy o VAT
Na gruncie ustawy o VAT wniesienie składnika majątku aportem (jako wkładu niepieniężnego) do spółki prawa handlowego stanowi czynność o charakterze odpłatnym. Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Z tym, że każdorazowo w przypadku aportu należy ustalić, czy podmiot wnoszący wkład niepieniężny działa w charakterze podatnika VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. |
Jeśli jednak przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to czynność wniesienia aportu pozostaje poza zakresem ustawy o VAT (por. art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Poza zakresem ustawy o VAT pozostaje również aport wnoszony przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnoszone aportem składniki są bowiem wówczas majątkiem prywatnym wnoszącego. W konsekwencji wnoszący aport nie będzie występował w charakterze podatnika VAT w odniesieniu do tej czynności.
W przypadku gdy aport podlega opodatkowaniu VAT, wnoszący aport (podatnik) dokumentuje tę transakcję fakturą, stosując taką samą stawkę VAT (ewentualnie zwolnienie z VAT), jaką podatnik przyjąłby przy sprzedaży tego składnika majątku.
Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci składników majątku do spółki kapitałowej w zamian za objęcie udziałów (bądź akcji) tej spółki - w świetle art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o VAT - będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą wnoszący otrzyma od spółki kapitałowej z tytułu dokonania przedmiotowego aportu, pomniejszone o kwotę VAT.
W przypadku aportu składnika majątku podstawą opodatkowania będzie generalnie wartość nominalna udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za aport, pomniejszona o kwotę VAT. Wartość nominalna udziałów (akcji) stanowi zatem kwotę brutto, a zawarty w tej kwocie VAT należny obliczany jest metodą "w stu" (przy założeniu, że spółka otrzymująca aport nie zwraca kwoty VAT podmiotowi wnoszącemu aport).
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 marca 2017 r., nr 1462-IPPP1.4512.28.2017.1.MK.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kwota VAT należnego z tytułu aportu jest, w oparciu o uzgodnienia stron, zwracana wnoszącemu aport przez podmiot otrzymujący. W takim przypadku "zapłatą" za aport jest nominalna wartość otrzymanych udziałów (akcji) oraz kwota zwracanego VAT. W efekcie podstawą opodatkowania (kwotą netto) będzie wartość nominalna otrzymanych udziałów (akcji). Tym samym podstawę opodatkowania ustala się w oparciu o kwotę równą sumie wartości nominalnej objętych udziałów oraz kwoty pieniężnej (odpowiadającej kwocie VAT należnego), pomniejszonej o kwotę należnego VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|