Rozliczenie zobowiązań wchodzących w skład otrzymanej aportem części przedsiębiorstwa
Przedsiębiorca wniósł do spółki komandytowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą środki trwałe, materiały i zobowiązania. W pierwszej wersji aktu notarialnego wyszczególniono aktywa i pasywa oraz ich wartość, na końcu podano wartość wkładu, czyli aktywa pomniejszone o zobowiązania. Sąd gospodarczy zakwestionował treść aktu, uzasadniając że wkład nie spełnia wymogów zorganizowanej części przedsiębiorstwa i powołał się na art. 551 K.c. Akt notarialny poprawiono w ten sposób, że wartość wkładów wspólnika stanowią środki trwałe i materiały. W jaki sposób to przeksięgować? Co zrobić z pozostałymi elementami, takimi jak zobowiązania?
Art. 551 K.c. definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z kolei art. 552 K.c. stanowi, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Zauważyć należy, że tak zdefiniowane przedsiębiorstwo, a także - mając na uwadze treść art. 552 K.c. - jego zorganizowana część, nie obejmuje zobowiązań, a jedynie składniki aktywów. Pomimo to, przeniesienie przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części łącznie z zobowiązaniami jest w systemie prawnym znane (np. w prawie podatkowym); jest także często spotykane w praktyce gospodarczej. Jednak z uwagi na powołaną treść art. 551 K.c., z proceduralnego punktu widzenia przeniesienie zobowiązań przynależnych zbywanemu przedsiębiorstwu lub jego zorganizowanej części powinno się odbywać w drodze dodatkowej umowy o przejęcie długu (z uwzględnieniem zgody wierzycieli).
Punktem wyjścia do wskazania, w jaki sposób postąpić w analizowanym przypadku jest ustalenie, czy na spółkę komandytową, do której wniesiono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przechodzą także zobowiązania (co powinno nastąpić - jak wskazaliśmy - w drodze dodatkowej czynności prawnej). Jeśli nie przechodzą - zobowiązania te pozostają w księgach przedsiębiorstwa, z którego wyodrębniano zorganizowaną część, zaś w spółce komandytowej należy zarachować w odpowiedniej kwocie zobowiązania warunkowe z uwagi na brzmienie art. 554 K.c. Jeśli natomiast podpisane zostało dodatkowe porozumienie w sprawie przejęcia zobowiązań, to wartość tych przejętych przez spółkę komandytową zobowiązań wpłynie na jej kapitał własny (kapitał właścicieli), zmniejszając go. Z punktu widzenia zasady przewagi treści ekonomicznej nad formą, aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa z towarzyszącą mu umową o przejęcie zobowiązań należy traktować jako jedno zdarzenie gospodarcze.
Z treści pytania wynika, że w drugim akcie notarialnym wyeliminowane zostały zobowiązania z jednoczesnym zwiększeniem o ich wartość kwoty wkładu do spółki. Jeśli zatem jednocześnie zostanie podpisane porozumienie o przejęcie długów przez spółkę komandytową (jak zakładamy, przejście tych długów na spółkę było intencją stron), to skutki zawarcia umowy o przejęcie długów w księgach rachunkowych spółki komandytowej należy ująć następująco:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|