Odszkodowanie dla pracownika a koszty w księdze
Firma wypłaciła pracownikowi odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. Czy stanowi ono firmowy koszt podatkowy podlegający rozliczeniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Pomimo że odszkodowania wypłaconego pracownikowi z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nie znajdziemy w katalogu tzw. kosztów negatywnych, czyli wydatków niestanowiących kosztów podatkowych zawartym odpowiednio w art. 23 ustawy o pdof, to nie można zaprzeczyć, że ma ono charakter sankcyjny. Jednak można znaleźć argumenty przemawiające za tym, że pomimo tego charakteru wydatek na ten cel służy zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródła przychodów. Po pierwsze, wypłata odszkodowania jest wywiązaniem się pracodawcy z jego obowiązków wobec pracownika. Po drugie, w pewnych okolicznościach zwolnienie konkretnego pracownika, nawet w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy, z punktu widzenia ochrony interesów przedsiębiorcy może być bardziej racjonalne niż jego dalsze zatrudnianie.
Niestety organy podatkowe nie podzielają tej argumentacji. W ich opinii celem zapłaty odszkodowania na rzecz byłego pracownika za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę nie jest uzyskanie przychodu, czy też zabezpieczenie albo zachowanie źródła jego powstawania. Jego wypłata ma na celu zwolnienie się przez pracodawcę z obowiązku nałożonego przez prawo pracy. Odszkodowanie to, zdaniem organów podatkowych, stanowi swoistą sankcję za niezgodne z prawem działanie pracodawcy, skutkami którego nie można obciążać budżetu państwa poprzez obniżenie podstawy opodatkowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|