Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w księdze podatkowej
Od sierpnia 2017 r. wypłacamy na koniec miesiąca ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wraz z wynagrodzeniem za dany miesiąc. Wynagrodzenie za sierpień 2017 r. zostało zgodnie z regulaminem wynagradzania wypłacone łącznie z ekwiwalentem w dniu 31 sierpnia 2017 r. Pod jaką datą i w której kolumnie księgi podatkowej powinniśmy wpisać wartość tego ekwiwalentu?
Gdy pracodawca nie jest w stanie zagwarantować prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, o ile pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Wynika to z art. 2379 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Wartość ekwiwalentu wpisuje się do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Podstawą tego zapisu może być lista płac lub inny dowód potwierdzający uzyskanie przez pracownika ekwiwalentu (np. wyciąg bankowy).
Aby ustalić moment uznania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej za koszt podatkowy, trzeba mieć na uwadze reguły stosowane do przychodów ze stosunku pracy określone w art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że ekwiwalent taki może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który jest należny, pod warunkiem że jego wypłata lub postawienie do dyspozycji pracownika następuje w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku łączącego strony. W innym przypadku stanowi on koszt podatkowy w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji.
Jeśli zatem Czytelnicy ekwiwalent należny za sierpień 2017 r. wypłacili zgodnie z regulaminem wynagradzania w dniu 31 sierpnia 2017 r., to pod tą datą powinni jego wartość ująć w księdze.
Przykład
Pracodawca wypłaca wynagrodzenie wraz z ekwiwalentem za pranie odzieży roboczej za dany miesiąc do końca tego miesiąca wraz z wynagrodzeniem za pracę. Z listy płac za sierpień 2017 r. wynika, że pracownikowi przysługuje za ten miesiąc ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w kwocie 35 zł. Należność ta została pracownikowi wypłacona przelewem bankowym w dniu 31 sierpnia 2017 r. Pracodawca wpisał do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" wartość ekwiwalentu w kwocie 35 zł pod datą 31 sierpnia 2017 r. na podstawie listy płac. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|