Wynagrodzenia wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca
Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy zgodnie z regulaminem wynagradzania do 10. dnia następnego miesiąca. Czy wynagrodzenia za lipiec 2017 r., które wypłaciliśmy w sierpniu 2017 r., mogliśmy ująć w księdze podatkowej za lipiec 2017 r.?
Do księgi podatkowej za lipiec 2017 r. Czytelnicy mogli wpisać wartość wynagrodzeń za lipiec 2017 r., pod warunkiem że zostały one wypłacone terminowo, czyli do dnia 10 sierpnia 2017 r.
Przy ewidencjonowaniu w księdze podatkowej wynagrodzeń pracowniczych należy uwzględniać zasady określające moment, w którym wynagrodzenia te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku wynagrodzeń pracowników, które są wypłacane zgodnie z regulaminem wynagradzania do 10. dnia miesiąca następnego, ich wartość można uznać za koszt uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne, o ile zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeśli termin ten nie zostanie dotrzymany, wówczas stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom. Stanowi o tym art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof.
Z pytania wynika, że Czytelnicy wypłacają wynagrodzenia za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca. Nie wskazano jednak, w którym dniu sierpnia 2017 r. wynagrodzenia za lipiec 2017 r. zostały wypłacone. Jeśli postawiono je do dyspozycji pracowników do dnia 10 sierpnia 2017 r., to mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodów w lipcu 2017 r. i wpisane do księgi podatkowej za ten miesiąc. Natomiast w sytuacji gdyby nie został dotrzymany termin wypłaty i nastąpiłaby ona pomiędzy 11 a 31 sierpnia 2017 r., to wynagrodzenia za lipiec 2017 r. można uznać dopiero za koszt sierpnia 2017 r.
Zgodnie z pkt 12 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wynagrodzenia wpisuje się do księgi w kwocie brutto w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Wpisu dokonuje się:
a) na podstawie listy płac lub innych dowodów, na których pracownik potwierdza własnym podpisem kwoty otrzymanych wynagrodzeń - w przypadku wypłaty wynagrodzenia w kasie,
b) na podstawie innych dowodów, np. dowodu potwierdzającego przekazanie wynagrodzenia na rachunek pracownika - jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane w kasie.
Przykład Zgodnie z zawartymi umowami o pracę wypłata wynagrodzeń za dany miesiąc następuje do 10. dnia następnego miesiąca. Wariant I - pracodawca wynagrodzenia za lipiec 2017 r. wypłacił pracownikom w dniu 9 sierpnia 2017 r. Mógł zatem ująć wartość brutto tych wynagrodzeń w księdze podatkowej za lipiec 2017 r. Wariant II - pracodawca wynagrodzenia za lipiec 2017 r. wypłacił pracownikom w dniu 11 sierpnia 2017 r. (czyli po terminie). Mógł więc wpisać wartość brutto tych wynagrodzeń dopiero do księgi podatkowej za sierpień 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|