Ujęcie w księgach prowizji od kredytu
Bank udzielił nam kredytu na działalność operacyjną. W jaki sposób należy ująć koszt prowizji przygotowawczej od tego kredytu w księgach rachunkowych?
Opłaty i prowizje od kredytów zaciągniętych przez jednostkę, co do zasady, zalicza się do kosztów finansowych. Wynika to z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wyjątek stanowią prowizje i opłaty związane z finansowaniem budowy, zakupu lub wytworzenia środków trwałych albo z nabyciem wartości niematerialnych i prawnych, które zwiększają wartość początkową tych składników majątku, o ile wydatki te zostały poniesione przed przyjęciem ich do używania.
W księgach rachunkowych prowizję przygotowawczą od kredytu udzielonego na działalność operacyjną ujmuje się zapisem:
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Jednak jeśli przyznany kredyt zostałby pomniejszony o kwotę prowizji, to należy rozliczać ją w czasie jako międzyokresowe rozliczenia kosztów. Stosownie do art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jeżeli zgodnie z umową wartość otrzymanych finansowych składników aktywów jest niższa od zobowiązania zapłaty za nie, w tym również z tytułu emitowanych przez jednostkę papierów wartościowych, to różnica stanowi czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, które odpisuje się w koszty finansowe w równych ratach, w ciągu okresu, na jaki zaciągnięto zobowiązanie. Wpływ kwoty przyznanego jednostce kredytu na działalność operacyjną po potrąceniu prowizji przygotowawczej można ująć w księgach rachunkowych poniższym zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe".
Wówczas prowizję od udzielonego kredytu na działalność operacyjną należy zaewidencjonować:
- Wn konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe".
Natomiast ewidencja odpisu części prowizji dotyczącej danego okresu sprawozdawczego może przebiegać następująco:
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe".
W przypadku gdy kwota pobranej prowizji, która pomniejszyła przyznany kredyt, zostanie uznana przez jednostkę za kwotę nieistotną, to może ona zostać ujęta jednorazowo w kosztach finansowych jednostki. Rozwiązanie to można zastosować, o ile odpowiedni zapis został zawarty w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|