Wynagrodzenia pracownicze wypłacane przelewem bankowym
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wynagrodzenia pracownicze wypłacam przelewem do 10 dnia następnego miesiąca, po miesiącu przepracowanym. Jak ujmować koszty wynagrodzeń w księdze?
Jeżeli wynagrodzenia pracownicze są wypłacane terminowo, to należy je ujmować w księdze w miesiącu, za który są należne.
W rozumieniu art. 22 updof, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, niewymienione w art. 23 updof jako koszty wykluczone z kategorii kosztów podatkowych. U podatników, którzy w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą zatrudniają pracowników, kosztami uzyskania przychodów są wypłacone wynagrodzenia. Koszty wynagrodzeń podlegają zatem ujęciu w podatkowej księdze.
Jak wynika z treści ust. 12 objaśnień do podatkowej księgi, zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, do wpisywania wynagrodzeń pracowników przeznaczona jest kolumna 12 podatkowej księgi "wynagrodzenia w gotówce i w naturze".
Wykazując koszty wynagrodzeń w podatkowej księdze, należy pamiętać, że zapisów dotyczących tego rodzaju wydatków dokonuje się z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 updof (§ 17 ust. 2 rozporządzenia).
W przypadku wynagrodzeń pracowniczych przyjmuje się, że stanowią one koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne. Ich wypłata (postawienie do dyspozycji pracowników) musi jednak być dokonana z zachowaniem terminu wynikającego z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, bo inaczej podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych dopiero w momencie faktycznej zapłaty. Tak wynika z art. 22 ust. 6ba w związku z art. 23 ust. 1 pkt 55 updof.
Odnosząc przytoczone regulacje prawne do sytuacji opisanej w pytaniu, należy stwierdzić, że skoro podatnik realizuje wypłaty wynagrodzeń przelewem na rachunek bankowy pracowników, to data wystawienia listy płac nie ma znaczenia dla ujęcia kosztu w podatkowej księdze. Ważny jest moment dokonania wypłaty (postawienia do dyspozycji) wynagrodzenia, czyli data obciążenia rachunku bankowego pracodawcy.
Jeżeli tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, wynagrodzenia są wypłacane z zachowaniem terminu do 10 dnia następnego miesiąca za dany miesiąc, podatnik powinien wynagrodzenia te ujmować w podatkowej księdze w miesiącu, za który są należne. Trzeba przy tym dodać, że w księdze wynagrodzenia pracownicze wykazuje się łącznie z finansowanymi ze środków pracowników składkami ZUS oraz zaliczkami na podatek. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy te składki i zaliczki podatnik odprowadzi na rachunek odpowiednio ZUS i urzędu skarbowego.
Przykład
Przedsiębiorca, zgodnie z regulaminem pracy, wypłaca pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za lipiec 2017 r. zostały wypłacone 4 sierpnia br. Na podstawie przelewu bankowego przedsiębiorca w księdze w kolumnie 12 ujął koszty tych wynagrodzeń pod datą 31 lipca. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|