Nieodliczony VAT od paliwa
Ponieważ nie prowadzę dla celów VAT ewidencji przebiegu pojazdu przysługuje mi prawo odliczenia 50% VAT naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały. Czy postępuję prawidłowo ujmując w podatkowej księdze wartość netto paliwa oraz nieodliczony VAT?
Tak, podatnik postępuje prawidłowo ujmując w podatkowej księdze wartość netto paliwa oraz nieodliczony VAT.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostało ograniczone w myśl przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221). W art. 86a ust. 1 pkt 1 tej ustawy uregulowano, iż w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej m.in. z faktury otrzymanej przez podatnika. Do wydatków tych, na mocy art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, zalicza się m.in. wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.
Pełne odliczenie VAT przysługuje natomiast w stosunku do wydatków związanych z pojazdami (w tym samochodami osobowymi), które są wykorzystywane przez podatników wyłącznie do działalności gospodarczej. Podatnik może z tego prawa skorzystać, jeśli m.in. prowadzi szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu (z wyjątkami, które tu pominięto).
Z pytania wynika, że podatnik nie prowadzi dla celów VAT ewidencji przebiegu pojazdu. Z faktury zakupu dokumentującej nabycie paliwa do samochodu osobowego może więc odliczać tylko 50% kwoty podatku naliczonego figurującego na fakturze.
U czynnego podatnika VAT, co do zasady, kosztami podatkowymi są wydatki netto, natomiast przy rozliczaniu zawartego w cenie podatku VAT należy mieć na względzie regulacje zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a updof. W myśl tego przepisu, VAT podlega wykluczeniu z kosztów podatkowych, z tym, że wyjątkowo za koszt podatkowy można uznać VAT naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT. Istotne jest przy tym by ten VAT naliczony nie powiększał wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Skoro zatem zgodnie z przepisami o VAT podatnik może odliczać tylko 50% podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu osobowego, to należy uznać, że postępuje on prawidłowo zaliczając do kosztów podatkowych poniesiony wydatek w kwocie netto oraz niepodlegający odliczeniu VAT.
Przykład
Podatnik zakupił paliwo do samochodu osobowego, stanowiącego środek trwały. Stosownie do art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Kierując się tym przepisem, podatnik odliczył 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczył kwotę netto oraz nieodliczoną część VAT wykazanego na fakturze zakupu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|