Zakup towarów oraz innych rzeczy udokumentowanych jedną fakturą
Dnia 28 lipca 2017 r. otrzymałem wystawioną w tym samym dniu fakturę dokumentującą zakup towaru handlowego oraz środków czystości do sprzątania biura. Towar oraz środki czystości otrzymałem wcześniej, tj. 25 lipca 2017 r. Jakich zapisów dokonać w podatkowej księdze w przypadku różnych wydatków udokumentowanych jedną fakturą?
Podatnik 25 lipca 2017 r. powinien sporządzić opis towaru i zaksięgować go w kolumnie 10 podatkowej księgi. Natomiast 28 lipca 2017 r. powinien w kolumnie 13 księgi zaksięgować zakup środków czystości.
W przypadku gdy zakup towaru handlowego oraz innych wydatków został udokumentowany jedną fakturą, podatnik powinien podzielić wydatki według rodzaju i wpisać ich wartości do odpowiednich kolumn podatkowej księgi.
Z objaśnień zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że kolumna 10 przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Natomiast kolumna 13 przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 updof nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.
Przepis § 17 rozporządzenia stanowi, że, co do zasady, zakup towaru handlowego musi być wpisany do podatkowej księgi niezwłocznie po jego otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.
Natomiast sposób postępowania, gdy towar otrzymano przed fakturą określa § 16 rozporządzenia. I tak, gdy towar handlowy, którego zakup dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru, podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość towaru. Na podstawie tak sporządzonego opisu trzeba dokonać zapisu w podatkowej księdze. Zatem 25 lipca 2017 r. podatnik powinien sporządzić opis otrzymanego towaru i ująć go w podatkowej księdze w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".
Nie trzeba sporządzać opisu, jeśli zakup towaru udokumentowany jest specyfikacją dostawcy spełniającą wymogi określone dla opisu. W takim bowiem przypadku podstawą zapisu w księdze jest specyfikacja.
Po otrzymaniu faktury podatnik powinien połączyć ją z opisem i porównać wartość towarów na fakturze z wartością towarów wykazaną w opisie. Ewentualną różnicę należy wpisać w kolumnie 10 księgi pod datą otrzymania faktury, tj. 28 lipca 2017 r.
Inaczej ewidencjonuje się w księdze pozostałe wydatki, np. na zakup środków czystości. Jak stanowi § 17 ust. 2 rozporządzenia, zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym. Mając to na uwadze, wydatki stanowiące pozostałe koszty podatnik powinien ujmować w księdze w dacie poniesienia, czyli w dacie wystawienia faktury (art. 22 ust. 6 updof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|