Kara pieniężna potrącona z wynagrodzenia pracownika
Zgodnie z przepisami prawa pracy na pracownika została nałożona kara pieniężna z tytułu odpowiedzialności porządkowej. Kara zostanie potrącona z wynagrodzenia. Czy pracodawca kwotę uzyskaną z tytułu kary powinien wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód z działalności gospodarczej?
Tak, kara pieniężna będzie u pracodawcy przychodem z działalności gospodarczej. W podatkowej księdze przychód z tego tytułu należy wykazać w kolumnie 8 na moment potrącenia kary z wynagrodzenia pracownika.
Jak stanowi art. 14 ust. 1 updof, za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, oraz pomniejszone o należny VAT, w przypadku gdy u podatnika sprzedaż towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Z dalszych uregulowań art. 14 updof wynika, że do wspomnianej kategorii przychodów zalicza się również przychody wymienione w ust. 2 tego przepisu. Ze względu na to, że wyliczenie tych przychodów nie jest wyczerpujące, przyjmuje się, że przychodami z działalności gospodarczej są wszelkie przychody uzyskiwane w związku z tą działalnością. Dotyczy to również kwot uzyskanych z tytułu kar pieniężnych nakładanych na pracowników.
Wyjaśnijmy, że stosowanie wobec pracowników środka dyscyplinującego w postaci kar pieniężnych dopuszcza art. 108 § 2 Kodeksu pracy, za wykroczenia polegające na:
- nieprzestrzeganiu przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczaniu pracy bez usprawiedliwienia,
- stawianiu się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywaniu alkoholu w czasie pracy.
Pracodawca nie może przy tym swobodnie dysponować środkami uzyskanymi z kar pieniężnych, lecz zgodnie z art. 108 § 4 K.p., musi przeznaczać je na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy.
W świetle przywołanych regulacji prawnych uzasadniony jest wniosek, że na moment otrzymania lub potrącenia z wynagrodzenia pracownika kwoty z tytułu nałożonej na niego kary pieniężnej, pracodawca powinien wykazać przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawą uzyskania tego rodzaju przychodu nie są wprawdzie działania wynikające bezpośrednio z prowadzonej działalności, ale niewątpliwie otrzymane środki są związane z całokształtem tej działalności, jak również - o czym wspomniano - muszą być wydatkowane na poprawę funkcjonowania firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tym samym w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca powinien na moment potrącenia kary pieniężnej z wynagrodzenia pracownika ustalić przychód i wykazać go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 8 "pozostałe przychody" (patrz ust. 8 objaśnień do podatkowej księgi zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|