Prowadzenie podatkowej księgi przez cudzoziemca
Jestem cudzoziemcem. Zamierzam rozpocząć w Polsce prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej. Czy na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Tak, w obecnym stanie prawnym cudzoziemcy mogą prowadzić podatkową księgę, nawet jeśli nie są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej.
Osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa (tzw. osoby zagraniczne) mogą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski. Zezwala na to ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Na takich osobach ciążą wówczas obowiązki podatkowo-rachunkowe określone przepisami prawa polskiego.
Z uregulowań art. 24a ust. 1 i 4 updof wynika, że w celu rozliczenia podatku dochodowego na zasadach określonych w tej ustawie m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, chyba że przychody osiągnięte w poprzednim roku podatkowym obligują te osoby do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Przypomnijmy, że obecnie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą powstaje, gdy ich przychody, w rozumieniu art. 14 updof, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 2.000.000 euro.
W stanie prawnym obowiązującym do 4 września 2014 r. art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.) nakładał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów, m.in. na osoby zagraniczne w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Organy podatkowe wywodziły stąd, że osoby fizyczne nieposiadające polskiego obywatelstwa (z wyjątkiem obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej) nie mogą prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów, lecz muszą prowadzić księgi rachunkowe, bez względu na wysokość przychodu osiągniętego z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2012 r., nr IPTPB1/415-367/11-2/DS).
W obecnym stanie prawnym, przywołany przepis ustawy o rachunkowości nie odnosi się już do osób zagranicznych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli osoba fizyczna nieposiadająca polskiego obywatelstwa rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski, to może rozliczać podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów - niezależnie od tego, czy jest obywatelem kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, czy innego państwa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|