Złożenie zawiadomienia o prowadzeniu księgi
W sierpniu 2017 r. zaprowadziłem podatkową księgę przychodów i rozchodów. W jakim terminie powinienem fakt ten zgłosić w urzędzie skarbowym?
Zawiadomienie o zaprowadzeniu podatkowej księgi należy złożyć w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
Podstawowym obowiązkiem informacyjnym ciążącym na podatnikach, którzy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów na dany rok podatkowy, jest wymóg pisemnego powiadomienia o jej założeniu. Obowiązek ten dotyczy podatników:
- rozpoczynających w danym roku podatkowym prowadzenie działalności gospodarczej albo
- korzystających w poprzednim roku podatkowym ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym (tj. ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej) lub
- prowadzących w poprzednim roku księgi rachunkowe.
Tak wynika z art. 24a ust. 3a updof i § 10 ust. 2 rozporządzenia.
Obowiązek zawiadomienia o założeniu podatkowej księgi nie dotyczy podatników, którzy w poprzednim roku prowadzili taką księgę. Zawiadomienie, które złożyli w roku lub latach poprzednich jest nadal wiążące.
Podatnicy obowiązani do złożenia zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi muszą obowiązku tego dopełnić w terminie 20 dni od założenia księgi.
Zawiadomienie o prowadzeniu podatkowej księgi składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie o prowadzeniu księgi składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich. Tak wynika z art. 24a ust. 3a updof.
Z dniem 19 maja 2016 r. na podstawie ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1893), weszły w życie przepisy pozwalające na złożenie omawianego zawiadomienia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. za pośrednictwem CEIDG (art. 24a ust. 3c updof). W praktyce ten tryb składania zawiadomienia dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na własne nazwisko lub w formie spółki cywilnej, które objęte są wpisem do CEIDG. Natomiast wspólnicy spółki, która podlega rejestracji w KRS, w dalszym ciągu omawiane zawiadomienie muszą składać bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|