Koszty produkcji w jednostce prowadzącej wyłącznie konta zespołu 4
Firma, która od wielu lat funkcjonuje w branży handlowej, od niedawna rozpoczęła drobną produkcję. Część materiałów do produkcji wyrobów gotowych zakupuje, a część pobiera ze swojego magazynu towarów handlowych. Po wykonaniu wyroby gotowe przyjmowane są do magazynu handlowego celem dalszej ich odsprzedaży. W jaki sposób firma powinna rozliczać koszty takiej produkcji w przypadku prowadzenia wyłącznie kont zespołu 4?
Zawężenie ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie do układu rodzajowego (kont zespołu 4), bez ich podziału funkcjonalnego, nie jest zalecane w jednostkach produkcyjnych i handlowych. Przy czym na uproszczenie to mogą zdecydować się tylko nieliczne podmioty, tj.:
a) prowadzące działalność w niewielkich rozmiarach,
b) o prostej strukturze organizacyjnej, w których nie zachodzi potrzeba kontroli kosztów według miejsc ich powstawania i nośników,
c) zajmujące się w głównej mierze świadczeniem usług, które nie mają potrzeby lub możliwości ustalania rzeczywistych kosztów wytworzenia usług,
d) wytwarzające w krótkim cyklu produkcyjnym nieskomplikowane, jednorodne produkty, przy jednoczesnym niewystępowaniu produkcji niezakończonej.
Należy przy tym pamiętać, że stosowanie do ewidencji i rozliczania kosztów wyłącznie kont zespołu 4 nie może wywierać istotnie ujemnego wpływu na obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Z pytania można wywnioskować, iż jednostka mimo ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4, objęła bieżącą ewidencją bilansową wyroby gotowe. W myśl zaś art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, zapasy wyrobów gotowych na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia. W zakresie wyceny wyrobów gotowych prawo bilansowe dopuszcza też pewne uproszczenie, a mianowicie - na mocy art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości - produkty mogą być na dzień ich wytworzenia ujmowane w księgach rachunkowych w cenach przyjętych do ewidencji, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi kosztami wytworzenia. W odniesieniu do wyrobów gotowych jako cenę ewidencyjną można stosować np. cenę sprzedaży netto lub cenę sprzedaży brutto.
W księgach rachunkowych jednostki rozliczającej koszty podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie na kontach zespołu 4 operację przyjęcia wyrobów gotowych do magazynu ujmuje się na podstawie dowodu Pw zapisem:
- Wn konto 60 "Produkty gotowe i półprodukty",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Istotne jest, iż na koniec okresu rozliczeniowego dokonuje się kalkulacji kosztów, tj. wyceny produktów przyjętych do magazynu w wysokości rzeczywistego kosztu wytworzenia oraz ustala się odchylenia od ceny ewidencyjnej tych produktów (jeżeli jednostka stosuje stałe ceny ewidencyjne). Odchylenia to różnice między rzeczywistym kosztem wytworzenia wyrobów przyjętych w danym okresie do magazynu a stałą ceną ewidencyjną tych samych wyrobów. Jeśli koszt rzeczywisty jest większy niż cena ewidencyjna, to powstają odchylenia debetowe (Wn), zaś w przypadku odwrotnym - odchylenia kredytowe (Ma).
Co do zasady, koszty zgromadzone na kontach rodzajowych przeksięgowuje się na dzień bilansowy na konto 86 "Wynik finansowy". W związku z tym, co miesiąc należy porównać te koszty z kwotą ujętą po stronie Ma konta 49 "Rozliczenie kosztów" i ustalić odchylenia od cen ewidencyjnych, odnosząc je na konto 62 "Odchylenia od cen ewidencyjnych produktów" celem dalszego ich rozliczenia zapisem: Wn/Ma konto 49, Ma/Wn konto 62.
Przy ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4 jednostka produkcyjna w zasadzie nie jest w stanie ustalić księgowego kosztu wytworzenia. Ma natomiast obowiązek na poziomie takiego kosztu wycenić niesprzedane produkty. W tym celu konieczne jest uszczegółowienie ewidencji kosztów na kontach rodzajowych. Prowadzona ewidencja powinna bowiem umożliwić ustalenie kwoty kosztów prostych, które są uwzględniane w koszcie wytworzenia produktu gotowego bądź produktu w toku. Odrębnie należy prowadzić ewidencję kosztów ogólnego zarządu i kosztów sprzedaży, których nie zalicza się do kosztów wytworzenia produktów.
W przypadku ewidencji bilansowej wyrobów gotowych na koncie 60 "Produkty gotowe i półprodukty" księgowaniu będzie podlegał także koszt wytworzenia sprzedanych produktów. Ujmuje się go zapisem:
- Wn konto 70-1 "Koszt sprzedanych produktów",
- Ma konto 60 "Produkty gotowe i półprodukty".
Warto zaznaczyć, że przy ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4 jednostki produkcyjne często wybierają w zakresie prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla wyrobów gotowych metodę określoną w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Polega ona na odpisywaniu w koszty wartości wyrobów gotowych w momencie ich wytworzenia i łączy się z ustalaniem ich stanu i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. Korekty kosztów o wartość stanu niesprzedanych na koniec roku wyrobów gotowych dokonuje się wówczas zapisem: Wn konto 60, Ma konto 49. W takiej sytuacji nie prowadzi się konta 70-1 "Koszt sprzedanych produktów", a koszty dotyczące produkcji pozostają do dnia bilansowego na kontach zespołu 4.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|