Przychody lombardu
Rozpoczynam działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług lombardowych (udzielanie pożyczek pod zastaw). Jak ujmować przychody z tej działalności w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Podatnicy wykonujący działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), oprócz księgi podatkowej, są obowiązani zaprowadzić także ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy. Ewidencja ta powinna zawierać dane określone w § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w tym m.in. kwotę prowizji stanowiącej wartość spłaconych odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą udzielonej pożyczki. Ewidencja pożyczek i zastawionych rzeczy powinna być prowadzona bieżąco. Zapisy w niej dokonane stanowią podstawę ujęcia przychodów z tytułu prowadzenia lombardu w księdze podatkowej.
Kwotę prowizji stanowiącą wartość spłaconych w danym miesiącu odsetek lub różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionych rzeczy a kwotą udzielonych pożyczek wpisuje się na koniec miesiąca w kolumnie 7 księgi podatkowej "Wartość sprzedanych towarów i usług". Wynika tak z pkt 7 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia. W księdze ujmuje się więc prowizję ustaloną w jednej kwocie, która obejmować może:
1) wartość spłaconych w danym miesiącu odsetek - gdy pożyczka zostanie spłacona w terminie przez pożyczkobiorcę,
2) sumę kwot stanowiących różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionych rzeczy a kwotą udzielonych pożyczek - gdy wartość zastawionej rzeczy przechodzi na własność pożyczkodawcy.
Nie ujmuje się po stronie przychodów kwot, za jakie zostały sprzedane rzeczy zastawione w lombardzie, a po stronie kosztów uzyskania przychodów - kwot udzielonych pożyczek oraz wartości rzeczy wziętych w zastaw. Wartości te wykazuje się wyłącznie w ewidencji pożyczek i zastawionych rzeczy. Warto dodać, że analogiczne stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-1489/15-2/AA (patrz ramka).
Podatnik podatku VAT powinien wykazywać w księdze przychód pomniejszony o należny VAT. Wynika to z ogólnej definicji przychodu zawartej w art. 14 ust. 1 ustawy o pdof. Usługi udzielania pożyczek pieniężnych świadczone przez lombardy zwolnione są z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Z kolei przy sprzedaży zastawionych rzeczy na zasadach ogólnych stosuje się stawki obowiązujące dla sprzedawanego towaru.
"(...) stwierdzić należy, iż w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie ewidencjonuje się zarówno przyjęcia danej rzeczy, jako zabezpieczenia pożyczki jak i kwoty udzielonej pożyczki. W księdze tej nie ewidencjonuje się także spłaty pożyczki oraz kwoty uzyskanej ze sprzedaży rzeczy zastawionej. Transakcje te winny bowiem znaleźć odzwierciedlenie w obowiązkowo prowadzonej przez Wnioskodawcę dodatkowej ewidencji udzielonych pożyczek i zastawionych towarów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wskazują na odmienny sposób ewidencjonowania w księdze, przychodów z tytułu zbycia rzeczy zastawionych w zależności od ich przeznaczenia (zbycie bez obróbki, zbycie po wcześniejszej obróbce).
Niezależnie zatem od faktu, czy przyjęte w zastaw i przewłaszczone rzeczy podlegają przed ich sprzedażą wcześniejszej obróbce czy też jej nie podlegają, przychodem Wnioskodawcy będzie przychód odpowiadający różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy (lub rzeczy uzyskanych w wyniku obróbki zastawionej rzeczy) a kwotą udzielonej pożyczki. Przy czym, zaewidencjonowaniu w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlegać będzie jedna kwota, wynikająca z prowadzonej oddzielnej ewidencji pożyczek i zastawionych rzeczy. W konsekwencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie należy po stronie kosztów uzyskania przychodów ujmować zastawionych rzeczy przeznaczonych do obróbki (w momencie "przejścia na własność przedmiotów"), jako towarów. Wartości powyższe wykazuje się bowiem wyłącznie w ewidencji pożyczek i zastawionych rzeczy, do której prowadzenia są obowiązani podatnicy wykonujący działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (...)". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-1489/15-2/AA |
Uwaga redakcji
Porada jest nieaktualna. Od 11 października 2015 r. działalność w formie lombardu może być prowadzona wyłącznie w formie spółki kapitałowej. Oznacza to, że podmioty te mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe i tym samym nie mogą ustalać dochodu na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|