Ewidencja sprzedaży wartości dewizowych w kantorze
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w formie kantoru i rozlicza się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Każdego dnia wykonuje wydruk dokonanych transakcji kupna i sprzedaży dewiz oraz wydruk stanu dewiz i PLN - z prowadzonego programu komputerowego. Na koniec miesiąca wprowadza do księgi ogólną wartość sprzedaży dewiz (kolumna 7) i zakupu dewiz (kolumna 10). Czy prawidłowo dokumentuje i ewidencjonuje operacje przeprowadzane w kantorze?
Przedsiębiorca wykonujący działalność kantorową zobowiązany jest zapewnić m.in. prowadzenie na bieżąco, w sposób trwały i ciągły oraz zgodny z przepisami, ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych i waluty polskiej (zwanej dalej: ewidencją kupna i sprzedaży wartości dewizowych). Wynika to z art. 14 ust. 1 pkt 1 Prawa dewizowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 679).
Dane, jakie powinna zawierać ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych, określa § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych (Dz. U. z 2004 r. nr 219, poz. 2220). Wpis do ewidencji powinien być dokonany niezwłocznie po zawarciu transakcji lub przeprowadzeniu operacji, a jeżeli transakcja jest realizowana w innym terminie niż termin jej zawarcia, wpis uzupełnia się o datę realizacji transakcji niezwłocznie po jej zrealizowaniu. Przedsiębiorca prowadząc ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych obowiązany jest zapewnić w każdym momencie możliwość ustalenia aktualnego stanu kasy w poszczególnych wartościach dewizowych i w walucie polskiej.
Ewidencję kupna i sprzedaży wartości dewizowych wykorzystuje się także dla celów ujęcia w księdze podatkowej przychodów i kosztów dotyczących działalności kantorowej. Stanowi tak § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z kolei zgodnie z pkt 7 i 10 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do tego rozporządzenia, na jej podstawie można dokonać następujących zapisów w księdze podatkowej:
- miesięczną kwotę przychodu (sprzedaży wartości dewizowych) wpisuje się w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług",
- miesięczną kwotę zakupionych wartości dewizowych - w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".
Odnosząc się wprost do pytania, jeśli prowadzona przez podatnika ewidencja spełnia warunki określone w Prawie dewizowym, może stanowić podstawę wpisu do księgi przychodów i kosztów z działalności kantoru.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|