Ujęcie przychodu za usługi budowlane
Wykonanie usługi budowlanej miało miejsce 29 maja 2017 r., protokół zdawczo-odbiorczy robót został podpisany z inwestorem w dniu 1 czerwca 2017 r., faktura na tę usługę wystawiona została 7 czerwca 2017 r., a zapłata za nią nastąpi dopiero w lipcu 2017 r. Pod jaką datą wpisać przychód z tej faktury do księgi podatkowej?
W podatku dochodowym przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a także podatku VAT (u tzw. VAT-owców). Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o pdof. Zgodnie z ogólną regułą dotyczącą momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej, z wyjątkami niemającymi zastosowania w tym przypadku, moment ten wyznacza dzień wykonania usługi albo częściowego jej wykonania, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof). W ustawie o pdof nie został jednocześnie określony szczególny moment powstania przychodu z tytułu usług budowlano-montażowych. W konsekwencji, ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu usługi budowlanej, o której mowa w pytaniu, należy dokonać z uwzględnieniem takich zdarzeń jak wykonanie usługi, wystawienie faktury (za wyjątkiem tzw. faktury zaliczkowej) lub uregulowanie należności (za wyjątkiem zaliczki i przedpłaty). W każdym przypadku decydujące znaczenie ma tu zaistnienie zdarzenia, które miało miejsce najwcześniej.
W odniesieniu do ustalenia momentu wykonania usługi budowlanej (w całości lub w części), na potrzeby podatku dochodowego przyjmuje się, że określa się go na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 26 czerwca 2014 r. stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa. Ministerstwo wskazało w nim, że jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym inwestor m.in. potwierdza wykonanie przez wykonawcę uzgodnionych wcześniej prac. Jak zaznaczył resort finansów, jeżeli z umów o roboty budowlane wynika, że rozliczenie inwestycji następować będzie etapami, co potwierdzą protokoły zdawczo-odbiorcze, wówczas data ich podpisania potwierdzi częściowe wykonanie usługi, a co za tym idzie - moment uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Natomiast gdy z umowy wynika, że odbiór i rozliczenie zrealizowanych robót nastąpi po całkowitym ukończeniu inwestycji, wówczas przychód powstanie w momencie całkowitego jej zakończenia i rozliczenia, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Na podstawie danych wskazanych w pytaniu należy stwierdzić, że zdarzeniem, które spowoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym, jest moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Jest to zdarzenie, które miało miejsce przed wystawieniem faktury za wykonaną usługę i zapłatą należności. Wyznacza ono datę powstania przychodu na potrzeby podatku dochodowego. Podatnik powinien więc ująć przychód z usługi budowlanej pod datą 1 czerwca 2017 r. w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|