Moment ujęcia przychodu w księdze
Datę ujęcia w księdze podatkowej przychodu wyznacza data powstania przychodu. Zasadniczo przychód należny z działalności gospodarczej powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), ale nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof). Oznacza to, że gdyby udokumentowanie danej transakcji lub zapłata za nią nastąpiły wcześniej od wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.
Data wydania rzeczy (wykonania usługi), uregulowania należności czy wystawienia faktury nie ma natomiast wpływu na moment ustalenia przychodu dla usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych. Przy tego rodzaju usługach za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze - jednak nie rzadziej niż raz w roku. Reguła ta ma zastosowanie odpowiednio do dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1e i 1h ustawy o pdof). W praktyce uznaje się, że usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych to tzw. usługi ciągłe. Nie zostały one wprawdzie zdefiniowane w przepisach podatkowych, przyjęło się jednak, że usługi ciągłe obejmują czynności wynikające z zawartej umowy, polegające na stałym (trwałym), powtarzalnym przez pewien okres zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia tych usług. Cechuje je więc to, że nie sprowadzają się one do jednorazowego świadczenia, lecz trwają przez pewien czas. Przy czym samo stwierdzenie, że przedmiot umowy stanowi świadczenie ciągłe, nie wystarczy do tego, by odstąpić od podstawowej zasady ustalania przychodu. Do skorzystania z uprawnienia pozwalającego ustalić moment powstania przychodu na ostatni dzień okresu rozliczeniowego konieczne jest przyjęcie przez strony umowy, że usługi będą rozliczane w takich okresach.
W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się wyżej omówionych zasad, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 14 ust. 1i ustawy o pdof). Kasowy sposób ustalania przychodu ma zastosowanie np. w przypadku kar umownych, odszkodowań, odsetek.
Kasowe ustalanie przychodu może mieć również zastosowanie w przypadku otrzymanych zaliczek. Generalnie otrzymane zaliczki nie są przychodem dla celów podatkowych (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof). Niemniej w przypadku, gdy przedsiębiorca pobierze wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegające zgodnie z przepisami ustawy o VAT zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej - za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy podatnik może skorzystać z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu dla zaliczek, a jedynie ten, który w odpowiednim terminie złożył zawiadomienie do urzędu skarbowego o jego wyborze. Wynika to z art. 14 ust. 1j-1l ustawy o pdof.
Przykład 1
Ustalenie daty powstania przychodu według podstawowej zasady:
Na podstawie umowy zawartej na okres jednego roku podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy dla kontrahenta usługi. W umowie strony ustaliły, że usługa będzie rozliczana za okresy miesięczne. Kontrahent zobowiązany jest uiszczać opłatę za dany miesiąc do 5. dnia tego miesiąca. Podatnik natomiast wystawia fakturę w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Bez względu na datę wystawienia faktury czy otrzymania zapłaty u podatnika przychód powstanie w ostatnim dniu każdego miesiąca.
Podatnik będący osobą fizyczną w dniu 22 maja 2017 r. otrzymał wpłatę na poczet usługi, którą wykona w czerwcu 2017 r. Wpłatę tę, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, zaewidencjonował w kasie rejestrującej. Podatnik do 20 stycznia 2017 r. złożył w urzędzie skarbowym zawiadomienie, że wybiera sposób ustalania daty powstania przychodu według zasad określonych w art. 14 ust. 1j ustawy o pdof. Tym samym wpłatę zaliczki na poczet przyszłej usługi uznał za przychód w dacie jej otrzymania, tj. 22 maja 2017 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|