Ewidencja zatrzymanej kaucji gwarancyjnej
Jednostka, która wykonuje usługi budowlane, podpisała z kontrahentami umowy, z których wynika, że mogą oni na okres 1 roku zatrzymać część należności wynikającej z faktury sprzedaży. Ta zajęta kwota to kaucja gwarancyjna zatrzymana na wypadek przyszłych wad wykonanych usług. Po dokonanej zapłacie na rozrachunkach z odbiorcą figuruje niedopłata. Czy jej wartość należy pozostawić na tym koncie, czy może zaliczyć ją do kosztów lub o tę kwotę zmniejszyć przychód ze sprzedaży?
Zatrzymaną kwotę kaucji gwarancyjnej stanowiącej zabezpieczenie pozostawia się na koncie rozrachunkowym prowadzonym z danym odbiorcą. Kaucji tej nie zalicza się do kosztów ani nie ujmuje na zmniejszenie przychodu ze sprzedaży.
W umowach o roboty budowlane strony mogą ustalić obowiązek ustanowienia kaucji gwarancyjnej. Jej cel to zabezpieczenie interesów inwestora na wypadek ujawnienia wad wykonania umowy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu kwota kaucji jest potrącana z faktury za wykonanie usługi. Oznacza to, że wykonawca otrzymuje na rachunek bankowy należność pomniejszoną o kaucję, natomiast zatrzymana przez inwestora kwota pozostaje w jego dyspozycji przez ustalony w umowie okres. Po tym terminie jest ona zwracana wykonawcy usługi budowlanej (jako ostateczne uregulowanie należności), o ile wcześniej nie zostanie wykorzystana w celu pokrycia kosztów usunięcia usterek.
W ewidencji księgowej fakturę dokumentującą sprzedaż wykonanej usługi budowlanej wykonawca powinien zaksięgować na zasadach ogólnych. Trzeba pamiętać, że przychód z tej sprzedaży ujmuje się na koncie 70-0 "Sprzedaż usług" zgodnie z zasadą memoriału. Zatem należy go ująć pod datą wykonania usługi w pełnej wysokości wynikającej z wystawionej faktury, bez dokonywania potrącenia o wartość kaucji.
Kwoty zatrzymanej kaucji wykonawca usługi budowlanej nie może również odnieść w koszty. Jest to bowiem wyłącznie tymczasowe zajęcie należności, która po umownym okresie zostanie uregulowana. W jego księgach rachunkowych kwota kaucji pozostaje jako saldo Wn na koncie 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|