Przeliczenie przychodu wyrażonego w walucie obcej
Po wykonaniu usługi wystawiliśmy kontrahentowi zagranicznemu fakturę w euro. Usługa została zrealizowana 30 maja 2017 r., a faktura nosi datę 2 czerwca 2017 r. Z którego dnia należy przyjąć kurs do przeliczenia przychodu z tej faktury dla celów ujęcia w księgach rachunkowych?
Na potrzeby ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Stanowi tak art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że przychód ze sprzedaży wyrażony w walucie obcej należy wycenić według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego jego powstanie. W ustawie o rachunkowości nie wskazano konkretnych regulacji w sprawie ustalania momentu powstania przychodu. W praktyce jednostki stosują w tym zakresie rozwiązania wynikające z ustaw o podatku dochodowym. Zgodnie z nimi, za moment powstania przychodu uważa się, zgodnie z zasadą ogólną, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Przyjmuje się zatem, że przychód bilansowy z tytułu działalności usługowej powstaje zasadniczo w dacie wykonania usługi. W sytuacji gdy przychód zostanie wyrażony w walucie obcej, do jego przeliczenia na złote stosuje się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi. Najczęściej w dacie uzyskania przychodu (czyli wykonania usługi) wystawiana jest faktura dokumentująca to zdarzenie, więc kursem właściwym do przeliczenia jest kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. W sytuacji gdy faktura zostanie wystawiona później (po dacie wykonania usługi), to data powstania przychodu ma decydujący wpływ na określenie kursu właściwego do przeliczenia tej operacji.
W sytuacji opisanej w pytaniu przychód dla celów bilansowych powstał 30 maja 2017 r. W tym bowiem dniu wykonano sprzedawaną usługę. Zatem właściwy do przeliczenia tego przychodu wyrażonego w walucie obcej, dla celów bilansowych i podatku dochodowego, będzie kurs średni NBP z dnia 29 maja 2017 r. Przeliczona kwota przychodu powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych pod datą 30 maja 2017 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|