Odwrócenie korekty kosztów w dacie zapłaty faktury
W grudniu 2015 r. wyksięgowałam z księgi podatkowej koszty wynikające z faktur, które nie zostały przeze mnie zapłacone w terminie wskazanym w ustawie o pdof. Czy po dokonaniu zapłaty w 2017 r. koszty te mogłam wpisać do księgi podatkowej?
TAK. Obowiązek korekty kosztów w związku z nieuregulowaniem zapłaty zobowiązań określał art. 24d ustawy o pdof. Zmniejszenia kosztów należało dokonać w miesiącu, w którym upływały terminy wynikające z art. 24d ust. 1 i 2 tej ustawy. Z kolei w miesiącu, w którym zobowiązanie zostało uregulowane, podatnik zwiększał koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia (art. 24d ust. 4 ustawy o pdof). Kwestie związane z ewidencją tych zdarzeń w księdze podatkowej, w tym dokumentowania (§ 12 ust. 3 pkt 1a i 1b) i terminu zapisów (§ 26a), były uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. cały art. 24d ustawy o pdof został uchylony. Podatnicy pdof nie mają od tego dnia obowiązku dokonywania korekty kosztów z powodu niezapłacenia w terminie zobowiązań. Natomiast do podatników pdof, którzy dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 24d ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., stosuje się przepisy art. 24d ustawy o pdof w tym brzmieniu w zakresie możliwości zwiększenia tych kosztów.
Z dniem 8 kwietnia 2016 r. uchylono też przepisy rozporządzenia dotyczące ewidencji w księdze podatkowej korekty kosztów z tego tytułu - na mocy rozporządzenia nowelizującego (Dz. U. z 2016 r. poz. 467). Przy czym, jak wynika z § 2 rozporządzenia nowelizującego, podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2016 r. dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 24d ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem, stosują przepisy rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r. w zakresie zwiększenia tych kosztów.
Z pytania wynika, że Czytelniczka dokonała w grudniu 2015 r. korekty kosztów z tytułu niezapłacenia w odpowiednim terminie faktur. Wpisała więc w księdze za grudzień 2015 r. ich wartość ze znakiem minus w kolumnach, w których pierwotnie ujęto koszt. W księdze za 2017 r., w miesiącu zapłaty zobowiązania z faktur, może wartość kosztów ponownie ująć w tej kolumnie. W celu udokumentowania zwiększenia kosztów uzyskania przychodów Czytelniczka powinna sporządzić dowód zwiększenia kosztów, który musi zawierać co najmniej dane wymienione w § 12 ust. 3 pkt 1b rozporządzenia, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r. Zapisu w księdze dotyczącego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonać należy na podstawie dowodu zwiększenia kosztów w terminie określonym w art. 24d ust. 4 ustawy o pdof, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r., tj. w miesiącu zapłaty (pod datą zapłaty). Jeśli dowodów tych w danym miesiącu byłoby więcej, zapisu można dokonać na koniec miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1 rozporządzenia, na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia dowodów zwiększenia kosztów (por. § 26a ust. 1, 4 i 5 rozporządzenia, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|