Ujęcie otrzymanego rabatu
Podatnik rozliczający się na podstawie księgi podatkowej otrzymał od kontrahenta fakturę korygującą, dokumentującą rabat za zakupione wcześniej towary. Jak prawidłowo ująć ją w księdze podatkowej?
Podatnik powinien ująć w księdze podatkowej przyznany rabat jako zmniejszenie kosztów zakupionych towarów. Zapisu ze znakiem minus w kolumnie 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" powinien dokonać na podstawie faktury korygującej, w miesiącu jej otrzymania.
W oparciu o fakturę zakupu podatnik powinien wpisać koszt zakupionych towarów w kolumnie 10 księgi podatkowej w cenie zakupu. Cenę tę definiuje § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z tym przepisem jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek VAT podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia.
Rabat nie został przyznany podatnikowi bezpośrednio przy zakupie, a jakiś czas później, co dokumentuje otrzymana przez niego od sprzedawcy faktura korygująca. Zgodnie z art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Zatem korekta kosztu uzyskania przychodów spowodowana otrzymaniem rabatu skutkuje podatkowo w miesiącu otrzymania faktury korygującej.
Rabat pomniejsza cenę zakupu towarów, co wynika z § 3 pkt 2 rozporządzenia. W księdze podatkowej w związku z otrzymaniem faktury korygującej należy dokonać zmniejszenia ceny zakupu towarów, ujętej w kolumnie 10. W tym celu, w dacie otrzymania faktury korygującej, na jej podstawie należy wpisać kwotę rabatu w kolumnie 10 księgi ze znakiem minus lub na czerwono. Warto zaznaczyć, że nie ma przy tym znaczenia, kiedy podatnik dokonał zakupu towarów (bo korektę ujmuje się w księdze bieżąco) ani czy towary, których dotyczy rabat, zostały już sprzedane.
Przykład Założenia
Zapisy w księdze podatkowej Podatnik wpisał w księdze:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|