Małowartościowe przedmioty o cechach środków trwałych w ewidencji bilansowej
Generalnie dla celów bilansowych wszystkie składniki majątku spełniające warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości powinno się wprowadzać do ewidencji bilansowej jako środki trwałe. Zalicza się do nich m.in. maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy. Kwalifikując poszczególne rzeczowe składniki majątku do środków trwałych, należy jednak uwzględnić, niezależnie od kryteriów określonych w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, także zasadę istotności, określoną w art. 8 ust. 1 tej ustawy, w powiązaniu z art. 4 ust. 4 tej ustawy.
Przepisy ustawy o rachunkowości umożliwiają stosowanie w księgach rachunkowych uproszczeń, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Jednostki mogą przyjąć uproszczenia dotyczące małowartościowych przedmiotów o cechach środków trwałych, polegające na tym, że składniki majątku (tu: samochody osobowe) nieprzekraczające określonej wartości początkowej:
1) ujmowane będą w ewidencji środków trwałych i amortyzowane lub umarzane w sposób określony w art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości, tj. przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków trwałych zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub w drodze jednorazowego odpisu ich wartości w ciężar kosztów, lub
2) traktowane będą jak materiały, tzn. nie będą ujmowane w ewidencji środków trwałych, tylko odnoszone bezpośrednio w koszty zużycia materiałów w miesiącu oddania ich do używania i ujęte lub nie w ewidencji pozabilansowej.
Zwracamy uwagę, iż ustawa o rachunkowości określa jedynie kryteria rzeczowe i prawne składników majątku, które mogą być zaliczane do środków trwałych, nie określa jednak dolnej granicy wartości środków trwałych. Granicę tę określają natomiast ustawy o podatku dochodowym (aktualnie jest to kwota: 3.500 zł). Dla celów bilansowych jednostka powinna ustalić we własnym zakresie wartość graniczną dla niskocennych składników majątku trwałego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wartość ta była analogiczna jak wartość określona w przepisach podatkowych i wynosiła 3.500 zł.
Jak wynika z pytania jednostka skorzystała z uproszczeń i nie uznała za środki trwałe wykupionych z leasingu operacyjnego samochodów osobowych o niskiej jednostkowej wartości początkowej. Tym samym nie wprowadziła ich do ewidencji bilansowej środków trwałych, lecz ich wartość odpisała bezpośrednio w koszty zużycia materiałów. W przypadku gdy samochody te są użytkowane przez jednostkę na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, wszystkie wydatki związane z ich używaniem (tj. eksploatacją, utrzymaniem i remontem) ewidencjonuje się w księgach rachunkowych. Są to wydatki na zakup paliwa, części zamiennych, przeglądy, naprawy, jak również wydatki na ubezpieczenia komunikacyjne.
Ewidencję księgową ww. wydatków prowadzi się na kontach kosztów podstawowej działalności operacyjnej, zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii, Usługi obce, Pozostałe koszty rodzajowe), - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" |
oraz równolegle: |
- Wn konto 55 "Koszty zarządu", - Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|