Koszt wymiany silnika w służbowym pojeździe
W samochodzie osobowym jednostki zamortyzowanym w 100% wymieniono silnik, którego koszt łącznie z montażem wynosił 4.800 zł. Czy wydatki związane z wymianą silnika odnieść w bieżące koszty, czy też należy utworzyć nową wartość początkową i amortyzować?
Wymiana silnika w samochodzie mieści się w zakresie pojęcia remontu środka trwałego, który przywraca jedynie jego pierwotną wartość użytkową. Dlatego też wydatki poniesione na zakup i montaż silnika należy bezpośrednio zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej w momencie ich poniesienia. |
Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego wraz z wymianą zużytych składników technicznych (np. części zamiennych), które nie powoduje zmiany charakteru i funkcji remontowanego obiektu, lecz umożliwia wykorzystywanie zgodnie z jego gospodarczym przeznaczeniem i następuje w trakcie jego eksploatacji. Będą to więc wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji.
Natomiast ulepszenie środków trwałych znajdujących się w używaniu polega na rozbudowie, przebudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami jego eksploatacji lub innymi miarami. Ulepszenie powiększa wartość początkową środka trwałego. Tak wynika z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Wymiana silnika mieści się w zakresie pojęcia remontu. Zatem wydatki poniesione na zakup i montaż silnika można zaliczyć do kosztów w momencie ich poniesienia i ująć w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" lub konto zespołu 5, - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub 21 "Rozrachunki z dostawcami". |
Jeśli wydatki na remont silnika w ocenie jednostki są istotne wskazane jest rozliczać je w czasie za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|