Ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 EUR
Opłaciliśmy składkę ubezpieczenia samochodu osobowego, którego wartość ubezpieczeniowa przekracza równowartość 20.000 EUR. Jak rozliczyć tę składkę bilansowo oraz podatkowo? Czy koszty tego ubezpieczenia rozlicza się w czasie?
Wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu (zarówno OC, AC, NNW) zalicza się bezpośrednio do kosztów działalności operacyjnej (bez ograniczenia kwotowego). Koszt składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego nie zwiększy wartości początkowej samochodu, ze względu na to, iż koszty ubezpieczenia dotyczą bieżącej eksploatacji samochodu. Można je ująć w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne ubezpieczyciela). |
Jeżeli jednostka rozlicza koszty działalności operacyjnej dodatkowo na kontach zespołu 5, to koszty ubezpieczeń służbowych samochodów osobowych zaliczy do kosztów ogólnogospodarczych ujmowanych na koncie 55 "Koszty zarządu", zapisem:
- Wn konto 55 "Koszty zarządu", - Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów". |
Z uwagi na to, że składka AC jest zaliczana do kosztów podatkowych tylko w części ustalonej od wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia nieprzekraczającej równowartości 20.000 EUR, w ewidencji analitycznej do konta 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe" można wyodrębnić zarówno składkę stanowiącą koszty uzyskania przychodów, jak i składkę, która według przepisów podatkowych, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Do konta 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe" można wyszczególnić następujące konta analityczne:
a) 40-6/1 "Składki komunikacyjne stanowiące koszty uzyskania przychodów",
b) 40-6/2 "Składki komunikacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów".
Najczęściej umowy ubezpieczenia zawierane są na 12 miesięcy. Jeśli umowa obejmuje pełny rok obrotowy, to składkę ubezpieczeniową można zaliczyć do kosztów jednorazowo (jeżeli kwota ta jest w ocenie jednostki nieistotna) albo co miesiąc 1/12 tej składki odnosić w koszty za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". W przypadku natomiast gdy umowa podpisywana jest w trakcie roku, okres ubezpieczenia obejmuje dwa lata obrotowe. Wskazane jest wówczas rozliczanie kosztów ubezpieczeń w czasie. |
W przypadku prowadzenia ewidencji kosztów działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5, rozliczenie w czasie kosztów ubezpieczenia może przebiegać następująco:
a) koszt składki ubezpieczeniowej: |
- Wn konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki", |
b) ujęcie kosztów do rozliczenia w czasie: |
- Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów", - Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów", |
c) odpis kosztów w części przypadającej na dany okres sprawozdawczy: |
- Wn konto 55 "Koszty zarządu", - Ma konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". |
Jeżeli kwota składki jest w ocenie jednostki nieistotna, to część składki dotyczącą roku bieżącego można odnieść w koszty bilansowe w momencie poniesienia (bez rozliczania w czasie co miesiąc), zaś część kosztów dotyczącą roku następnego - ująć na koncie 64-0 i odnieść w koszty bilansowe w styczniu roku następnego.
W przypadku księgowania na koncie 40-6 kosztów prostych w pełnej wysokości (wynikającej z polisy ubezpieczeniowej) - dotyczącej zarówno bieżącego, jak i następnego roku obrotowego - a następnie przeniesienie tych kosztów do rozliczenia w czasie (zapisem: Wn konto 64-0, Ma konto 49), ustalenie kosztów podatkowych wyłącznie na podstawie ewidencji analitycznej do konta 40-6 jest niemożliwe. Na koniec roku koszty zgromadzone na koncie 40-6 zostaną bowiem przeniesione na wynik finansowy. W roku następnym nie znajdą się zaś na kosztach rodzajowych, lecz będą ujmowane na kontach zespołu 5 (zapisem: Wn konto 55, Ma konto 64-0). Uwzględniając fakt, iż koszty ubezpieczenia samochodu osobowego zalicza się do kosztów zarządu, można w takim przypadku w ewidencji szczegółowej do konta 55 "Koszty zarządu" wyodrębnić koszty ubezpieczenia niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|