Złożenie sprawozdania finansowego za 2016 r. w urzędzie skarbowym
Jako biuro rachunkowe prowadzące klientom m.in. księgi rachunkowe sporządziliśmy już sprawozdania finansowe za 2016 r. W jakich terminach i jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym w zależności od tego, czy jest to sprawozdanie finansowe podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, czy podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?
Podmioty, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. do końca marca 2017 r. Po tym terminie ciążą na nich kolejne obowiązki związane m.in. z udostępnieniem tego sprawozdania. Jednym z organów, do którego należy przekazać roczne sprawozdanie finansowe, jest urząd skarbowy.
W przypadku podatników CIT złożenie rocznego sprawozdania finansowego za 2016 r. do urzędu skarbowego powinno nastąpić w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania (art. 27 ust. 2 ustawy o pdop - Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.). W jednostkach, w których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2016 r. jest czas do dnia 30 czerwca 2017 r. Obowiązkiem tych podatników jest przekazanie do urzędu skarbowego zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego za 2016 r., składającego się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego, bilansu, rachunku zysków i strat oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Gdy sprawozdanie to podlegało obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, powinno obejmować także zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych (chyba że dany podmiot korzysta z uproszczeń dla jednostek mikro lub małych i odstąpił od sporządzania tych dwóch elementów sprawozdania finansowego).
Wskazani podatnicy dołączają do tego sprawozdania opinię i raport podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Przy czym obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Spółki mają dodatkowo obowiązek załączyć do wymienionych dokumentów odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
Sprawozdanie finansowe jednostki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych nie jest dołączane do składanego w urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego (CIT-8).
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają roczne sprawozdanie finansowe do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania, czyli do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (por. art. 45 ust. 5 ustawy o pdof - Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). Na przekazanie sprawozdania finansowego za 2016 r. mają oni czas do dnia 2 maja 2017 r. (dzień 30 kwietnia br. przypada w niedzielę, a 1 maja br. to święto). Obowiązek ten należy wypełnić bez względu na to, czy sprawozdanie finansowe do tego terminu zostanie zatwierdzone. Podatnicy ci muszą złożyć w urzędzie skarbowym wszystkie elementy sprawozdania finansowego, tj. wprowadzenie do tego sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia, a gdy podlegało ono obowiązkowemu badaniu - również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Należy pamiętać, że nieprzekazanie organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, a także opinii lub raportu, jest traktowane jako wykroczenie skarbowe i podlega karze grzywny. Wynika to z art. 80b Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2137 ze zm.). Grzywna za wykroczenie skarbowe określana jest kwotowo. Może być ona wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2017 r. może więc ona wynieść od 200 zł do 40.000 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|