Dobrowolne badanie sprawozdania a złożenie opinii w KRS
Jesteśmy spółką z o.o. Chociaż nie mieliśmy obowiązku, nasze roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. poddaliśmy badaniu przez biegłego rewidenta. Sprawozdanie to po zatwierdzeniu wraz z wymaganymi dokumentami złożyliśmy w KRS. Nie przekazaliśmy jednak opinii i raportu z tego dobrowolnego badania. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
TAK. Jeśli roczne sprawozdanie finansowe zostało poddane badaniu przez biegłego rewidenta fakultatywnie, nie ma obowiązku składania do KRS opinii z tego badania. Raport biegłego rewidenta nie podlega natomiast w ogóle złożeniu - nawet gdy badanie jest obowiązkowe.
Roczne sprawozdanie finansowe po jego zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający podlega złożeniu we właściwym rejestrze sądowym. Stanowi o tym art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Jednostka na wypełnienie tego obowiązku ma 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania. W powołanym przepisie zostały wskazane dokumenty, jakie kierownik jednostki powinien przekazać do KRS. Są to:
a) roczne sprawozdanie finansowe,
b) opinia biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu,
c) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
d) sprawozdanie z działalności - w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości (chyba że jednostki te skorzystały z uproszczenia i nie sporządzają sprawozdania z działalności jako jednostki mikro lub małe).
Na mocy tego przepisu opinię biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego należy złożyć do KRS wówczas, gdy podlegało ono badaniu. Można więc wywnioskować, że opinię dotyczącą badania sprawozdania finansowego przekazuje się do sądu rejestrowego niezależnie od tego, czy badania tego dokonano w sposób obligatoryjny, czy dobrowolny. Przepis ten bowiem nie zawiera żadnego zastrzeżenia, czy badanie musi być przeprowadzone obowiązkowo, czyli w trybie art. 64 ustawy o rachunkowości, czy fakultatywnie.
Dlatego istotne jest, aby jednocześnie przeanalizować treść art. 40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. W świetle tego przepisu, w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. wzmiankę o złożeniu opinii biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, na podstawie przepisów o rachunkowości. Oznacza to, iż opinia biegłego rewidenta podlega złożeniu do KRS wyłącznie wtedy, gdy badanie sprawozdania finansowego było przeprowadzone obowiązkowo.
Gdy sprawozdanie finansowe poddano badaniu fakultatywnie, nie ma obowiązku składania opinii z tego badania do sądu rejestrowego.
W przypadku raportu biegłego rewidenta sporządzanego po przeprowadzeniu badania rocznego sprawozdania finansowego w ogóle nie występuje obowiązek składania tego dokumentu do KRS - i to zarówno gdy badanie przeprowadzono dobrowolnie, jak i obligatoryjnie. Dokument ten nie został bowiem wskazany w art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości ani w art. 40 ustawy o KRS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|