Nie koryguje się zatwierdzonego sprawozdania finansowego
Czy błędy wykryte w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym mogą zostać skorygowane? Czy decydująca w takim przypadku jest istotność błędu? Czy można korygować błędy niewpływające na wynik finansowy?
Zatwierdzone sprawozdanie finansowe nie podlega korekcie w żadnym przypadku. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy dany błąd wpływa istotnie, czy też w ogóle nie wpływa na wielkość wyniku finansowego, czy innych pozycji wykazanych w bilansie.
Brak możliwości korygowania zatwierdzonego sprawozdania finansowego wynika bezpośrednio z art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że w sytuacji otrzymania po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego informacji o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie, a także tych, które takiego istotnego wpływu nie mają, ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymano.
W przypadku popełnienia w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za przedstawiające rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki, kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych". Wówczas w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym taki błąd wykryto, czyli w księgach roku bieżącego, mogą wystąpić następujące zapisy:
a) zwiększające zysk (zmniejszające stratę)
- Wn różne konta,
- Ma konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
b) zmniejszające zysk (zwiększające stratę)
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
- Ma różne konta.
Tak więc błędów popełnionych w jakiejkolwiek części sprawozdania finansowego, w tym informacji dodatkowej, stwierdzonych po zatwierdzeniu takiego sprawozdania finansowego (przez uprawniony organ), nie można poprawiać w żadnym zakresie. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy dany błąd wpływa istotnie, czy też w ogóle nie wpływa na wielkość wyniku finansowego albo innych pozycji wykazanych w bilansie.
Trzeba zwrócić uwagę, że zasada wykluczająca możliwość jakiejkolwiek ingerencji w zatwierdzone sprawozdanie finansowe wynika m.in. z ostrożności. Poprawienie bowiem jakiegokolwiek błędu (nawet nieistotnego) może zrodzić możliwość popełnienia innego błędu, który może na to sprawozdanie wpływać nawet w sposób istotny. Co więcej, ponieważ sprawozdanie takie zostało już zatwierdzone przez organ zatwierdzający, nie byłoby osób odpowiedzialnych za weryfikację takich zmian.
Informacje o błędach popełnionych w sprawozdaniu finansowym za 2016 r. będą podlegały ujęciu dopiero w dodatkowych informacjach i objaśnieniach sporządzonych za 2017 r. Jak wynika bowiem z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości - wzoru dodatkowych informacji i objaśnień - dla zapewnienia porównywalności danych zawartych w sprawozdaniu finansowym za rok bieżący i lata ubiegłe, odpowiednie wyjaśnienie, w tym o popełnionych błędach, należy umieścić w pkt 6 dodatkowych informacji i objaśnień.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|