Podstawowe zasady likwidacji spółki z o.o. określone w Kodeksie spółek handlowych
Zasady likwidacji spółek z o.o. regulują przepisy art. 270-290 K.s.h. Powodem rozwiązania spółki z o.o., w świetle art. 270 K.s.h., mogą być:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki,
- uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,
- w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP,
- ogłoszenie upadłości spółki,
- inne przyczyny przewidziane prawem.
Ponadto, na podstawie art. 271 K.s.h., o rozwiązaniu spółki może orzec sąd wyrokiem:
- na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,
- na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.
Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Dopiero wskutek takiego wykreślenia dochodzi do ustania jej bytu prawnego.
Otwarcie likwidacji spółki następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania (zob. art. 274 § 1 K.s.h.). Otwarcie likwidacji należy zgłosić do sądu rejestrowego. W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną, przy czym firma spółki musi zawierać dodatkowe oznaczenie "w likwidacji". Generalnie celem likwidacji jest uporządkowanie spraw spółki, która ma przestać istnieć, a w szczególności jej spraw majątkowych. Przede wszystkim chodzi o uregulowanie zobowiązań i podział pozostałego majątki miedzy wspólników. Są to tzw. czynności likwidacyjne.
Uwaga: Postępowanie likwidacyjne prowadzą likwidatorzy, którymi są zazwyczaj członkowie zarządu spółki, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. W przypadku gdy o rozwiązaniu spółki orzeka sąd, może on jednocześnie ustanowić likwidatorów (zob. art. 276 § 1 i 3 K.s.h.).
Likwidatorzy ogłaszają o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji oraz wzywają wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia. Występuje bowiem obowiązek spłacenia wszystkich znanych wierzycieli spółki. Natomiast podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli. Jeśli umowa spółki nie określa innych zasad podziału majątku, dzieli się go między wspólników w stosunki do ich udziałów. (zob. art. 286 K.s.h.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|