Kwalifikacja i wycena nabytych przez spółkę udziałów
W świetle ustawy o rachunkowości, nabyte przez spółkę udziały w innych jednostkach traktuje się jako instrumenty finansowe, które zalicza się do inwestycji. Stosownie do regulacji zawartych w art. 35 ust. 1 ustawy o rachunkowości, nabyte przez jednostkę udziały wprowadza się do ksiąg rachunkowych w dniu ich nabycia według ceny nabycia, którą jest cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, czyli kwota rzeczywiście wydatkowanych środków pieniężnych, powiększona między innymi o koszty bezpośrednio związane z zakupem. Do tego rodzaju kosztów zalicza się na przykład opłaty skarbowe, opłaty bankowe, prowizje maklerskie. Przy czym, jeśli koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji nie są istotne, to nabyte udziały można wprowadzić do ksiąg rachunkowych według ceny zakupu. |
Zwracamy uwagę, że do wyceny instrumentów finansowych, do których należą również udziały w innych jednostkach, stosuje się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 277), zwane dalej rozporządzeniem w sprawie instrumentów finansowych. Zgodnie z § 13 ust. 1 tego rozporządzenia, aktywa finansowe wprowadza się do ksiąg rachunkowych na dzień zawarcia kontraktu w cenie nabycia, to jest w wartości godziwej poniesionych wydatków lub przekazanych w zamian innych składników majątkowych. Przy ustalaniu wartości godziwej na ten dzień uwzględnia się poniesione przez jednostkę koszty transakcji.
Wycena udziałów posiadanych w innych jednostkach na moment ich nabycia odpowiada więc zasadniczo wartości środków pieniężnych wydanych na ich nabycie i jest to ich wartość godziwa, która wyraża się przez cenę zakupu bądź cenę nabycia.
Rozporządzenia o instrumentach finansowych mogą nie stosować jednostki, które spełniają kryteria dotyczące wielkości sumy aktywów, przychodów i zatrudnienia określone w art. 28b ust. 1 ustawy o rachunkowości. Przy czym wycena udziałów w jednostkach podporządkowanych następuje zawsze zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, nie są one bowiem zaliczane do instrumentów finansowych objętych rozporządzeniem w sprawie instrumentów finansowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|