Rezerwy na urlopy wypoczynkowe i nagrody jubileuszowe w jednostkach o niewielkich rozmiarach
Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników. Zobowiązania te wykazuje się w bilansie jako rezerwy na zobowiązania (art. 39 ust. 2a ustawy o rachunkowości). Przy dokonywaniu biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów należy uwzględnić również zasadę istotności, zgodnie z którą wyodrębnienia wymagają te operacje, które mają istotny wpływ na sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy jednostki.
Przedmiotem biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą być m.in. koszty niewykorzystanych urlopów przysługujących za dany okres sprawozdawczy wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.
Rezerwy na niewykorzystane urlopy tworzy się - w naszej ocenie - w odniesieniu do pracowników produkcyjnych, wynagradzanych w systemie akordu lub dniówki, gdyż wykorzystanie przez nich zaległych urlopów może spowodować zakłócenia relacji między wielkością produkcji danego okresu a kosztami dotyczącymi tej produkcji, jak również w okresie remontów związanych z zamknięciem całego wydziału. |
Nie ma natomiast konieczności tworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy, w przypadku gdy przesunięcie urlopów pomiędzy latami ma charakter powtarzalny w każdym roku i jednocześnie wysokość kosztów związanych z niewykorzystanymi urlopami jest z roku na rok zbliżona.
Na nagrody jubileuszowe powinny być dokonywane bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, o ile są to istotne kwoty. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|