Pierwszy rok w spółce rozpoczynającej działalność
Dwie osoby fizyczne zamierzają założyć spółką z o.o., przy czym ma to nastąpić dopiero w drugiej połowie 2017 r. Czy w tej sytuacji będzie możliwe połączenie ksiąg rachunkowych za 2017 r. i 2018 r.?
Co do zasady rok obrotowy spółki powinien być określony w statucie lub umowie, na podstawie których spółka zostanie utworzona. |
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Jeżeli jednostka rozpoczęła prowadzenie działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. Z powyższego wynika więc, że co do zasady rok obrotowy powinien być zgodny z rokiem podatkowym, to znaczy, że przy określaniu roku obrotowego należy uwzględnić przepisy ustaw o podatku dochodowym.
W przypadku spółki z o.o. należy kierować się art. 8 ust. 1 updop. Na podstawie powołanego przepisu rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie lub w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Natomiast możliwość wydłużenia pierwszego roku podatkowego, na podstawie art. 8 ust. 2a updop, istnieje w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym.
Spółka z o.o., która za rok obrotowy przyjmie rok kalendarzowy i rozpocznie działalność w drugiej połowie roku obrotowego, będzie mogła wydłużyć pierwszy rok obrotowy i zarazem podatkowy swojej działalności. Pod warunkiem jednak, że informacja o wydłużeniu pierwszego roku obrotowego zostanie zawarta w umowie spółki. Dodatkowo - stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości - jednostka, która rozpocznie działalność w drugiej połowie roku obrotowego, będzie mogła księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten rok połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. |
Należy podkreślić, że jeśli spółka przyjmie za rok obrotowy i podatkowy inny rok niż kalendarzowy, to wydłużenie pierwszego roku obrotowego nie będzie możliwe (por. art. 8 ust. 2a updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|