Powstanie spółki z o.o. w świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych. Zasady jej powstania i funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.).
Na podstawie art. 151 § 1 K.s.h., spółka z o.o. może być utworzona przez jedną lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Przy czym nie może być ona zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Do powstania spółki z o.o. wymagane jest zawarcie umowy spółki, wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego (a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienie nadwyżki), powołanie zarządu spółki, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeśli wymaga tego ustawa lub umowa spółki oraz wpisanie do rejestru. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości lub części wkład niepieniężny (aport), to umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Szczególne regulacje dotyczą spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z o.o. udostępnionego w systemie teleinformatycznym (procedura S24). Z treści art. 158 § 11 K.s.h. wynika, iż w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie kapitału zakładowego powinno zaś nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru. W momencie podpisania umowy spółki z o.o. powstaje spółka z o.o. w organizacji. Spółka zachowuje status "spółki w organizacji" aż do czasu wpisu do KRS. Z chwilą uzyskania wpisu do KRS spółka z o.o. w organizacji staje się spółką z o.o. i uzyskuje osobowość prawną. Z chwilą tą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki z o.o. w organizacji (zob. art. 12 K.s.h.).
Ujednolicony tekst ustawy Kodeks spółek handlowych dostępny jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl w zakładce Kodeksy |
Zwracamy uwagę, iż spółka z o.o. w organizacji jest formą przejściową spółki z o.o. Jej celem jest doprowadzenie do powstania i rozpoczęcia działalności spółki z o.o.
Na dokonanie wpisu do rejestru spółka z o.o. w organizacji ma 6 miesięcy. Jeżeli zawiązanie spółki nie zostanie zgłoszone do sądu rejestrowego w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki lub postanowienie sądu odmawiające rejestracji spółki stanie się prawomocne, umowa spółki ulegnie rozwiązaniu. Przy czym w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, termin ten wynosi 7 dni (por. art. 169 K.s.h.). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|