Możliwość dokonania zmiany roku obrotowego spółki
W spółce z o.o. rok obrotowy (i podatkowy) jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Jednostka zamierza zmienić rok obrotowy, który po zmianie ma trwać od 1 czerwca do 31 maja. Czy podjęcie tej decyzji w 2017 r. oznacza, że nowy rok obrotowy rozpocznie się w jednostce 1 czerwca 2018 r.?
Spółka z o.o. może zmienić rok obrotowy, jednak nie może tego dokonać w trakcie jego trwania. Co istotne, zmiana roku obrotowego (i podatkowego) spółki z o.o. wymaga zmiany umowy spółki oraz zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. |
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Z przepisu tego wynika ponadto, iż w przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Przy określaniu i zmianie roku obrotowego należy uwzględnić również przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż rok obrotowy powinien być zgodny z rokiem podatkowym. Zgodnie z art. 8 ust. 3 updop, w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Przy przyjęciu przez jednostkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy innego okresu niż rok kalendarzowy konieczne jest również spełnienie obowiązku zawiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Jednostka kontynuująca działalność, która postanowiła zmienić rok podatkowy, zawiadomienia tego powinna dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.
Przykład Umowa spółki z o.o. określa, że rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, stosowany również do celów podatkowych. W kwietniu 2017 r. w spółce podjęto uchwałę o zmianie roku obrotowego i w związku z tym dokonano zmiany umowy spółki. Po zmianie rok obrotowy trwa 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych i obejmuje okres od 1 czerwca do 31 maja. Pierwszy po zmianie rok obrotowy i podatkowy będzie obejmował okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 maja 2019 r., co oznacza, że będzie trwał 17 miesięcy kalendarzowych. Następny rok obrotowy i podatkowy będzie natomiast obejmował okres od 1 czerwca 2019 r. do 31 maja 2020 r., co oznacza, że będzie trwał 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|